You are here

Torino, Terk Edilmiş Tramvay Yolunu Lineer Bir Parka Çevirdi

Kullanılmayan bir tramvay hattının geçici olarak yeniden kullanılmasını öngörüsüyle yapılan “Precollinear Parkı” İtalyan kentinin en yeni yeşil alanına dönüştü.

Torino’nun ilk lineer parkı Haziran 2020’de açıldı ve uzun süre açık kalması beklenmiyordu. Kent yönetiminin, Torino Stratosferica Kültür Derneği’ne geçici dönüşüm için devrettiği 700 metrelik eski tramvay yolu, salgınla kuşatılmış kent sakinlerine açık havada ve sosyal mesafeli eğlence imkanı sağlamak amacıyla sadece yaz ayları boyunca kullanılacak bir kamusal alan olarak planlanmıştı.

Adını içinde bulunduğu Precollina Mahallesi’nden alan park, artık daha uzun ömürlü kalacak gibi görünüyor. Proje halk nezdinde o kadar başarılı oldu ki şimdilik en azından Eylül 2021’e kadar park olarak kalmayı sürdürecek. Ayrıca yerel okullar bazı derslerini buraya taşımaya hazırlanıyor ve halka açık etkinlikler için de planlama yapılıyor. Park, terk edilmiş demiryolu altyapısının nasıl akıllıca hayata döndürülebileceğini göstermenin yanında, acil bir pandemi esnasında nasıl çok değerli bir topluluk bütünleştirici haline getirilebileceğini de gösteriyor.

Park projesi, özellikle de 2020’de değerini kanıtladı. Covid-19 Mart ayında İtalya’yı çok sert vurduğunda başka hiçbir Batı ülkesi tam anlamıyla salgını yaşamamıştı ve süreç İtalyanlar üzerinde özellikle travmatik bir ilk dalga yaratmıştı. Parklar Mart ayında tamamen kapanmış ve önleyici tedbirler de ciddi ölçüde uygulanmıştı. Ancak yaz boyunca koşullar hafiflediğinde bile pek çok kişi halka açık parklardan kaçınmaya devam etti. Lineer parkın açık doğası ise yeniden açılan parklarda kendilerini güvensiz hissedenleri kapsamaya yardımcı olurken, yoğun caddeler için de ekstra bir alan sağladı.

Bugün itibariyle, park uzun vadeli kalabilir gibi görünüyor. Hava ısındığında, karbon emici bambu dikimi gibi düzenlemeler de yapılacak. Şimdi parka baktığımızda, özelliksiz de olsa hoş bir yeşil şerit görüyoruz. Proje, böyle hafif bir dokunuşla ve minimum finansmanla bile, bir kentin nasıl daha yeşil ve daha açık hale getirebileceğini gösteriyor.

Kaynak: Bloomberg

Top