You are here

Bogota’nın Süper Bisiklet Otoyolu Ciclovía

Çoğu aile için Ciclovía, Kolombiya’nın başkenti Bogota’da yaşamanın en iyi yanlarından biridir. Çünkü bu yol, sokak bisiklet yolları arasında dünyadaki türünün en büyük örneğidir.

40 yıl önce küçük bir eylemci grup tarafından “bir kamyon ve birkaç tabelayla” başlatılan uygulama, bugün kent yönetimi tarafından yürütülüyor; yaklaşık 120 kilometrelik yol, her pazar ve tatil günlerinde 07:00-14:00 arasında bisiklet yoluna dönüşüyor.

İlk Ciclovia, “La Gran Manifestación del Pedal”, 15 Aralık 1974 tarihli arşiv fotoğrafları.
Fotoğrafçı: Fernando Caro Tanco. 
Fernando Caro Restrepo Koleksiyonu

Bir zamanlar devrim niteliğinde olan bu uygulama şimdi ise kentin en ünlü ihracatlarından biri haline gelmiş durumda; yüzlerce kent Ciclovía’yı kendi sokaklarında yeniden yaratmaya çalışıyor. Bu uygulama, küçük apartman dairelerinde yaşayan çocuklar için özgürleştirici bir etki yaratırken, aileler için de genellikle Bogotá’da yaşamanın en iyi yanlarından birini oluşturuyor.

Los Andes Üniversitesi’nde halk sağlığı profesörü olan Olga Lucia Sarmiento, “Burası, insanların fiziksel olarak aktif olabildiği bir alan sağlıyor ve bu durum, özellikle başka seçenekleri olmayan düşük-orta gelirli sakinler için önemlidir” diyor. Ayrıca bu uygulamanın bir diğer faydasının da çocukları elektronik cihazlardan uzaklaştırması olduğunu söylüyor. “Hareket ediyorlar, biraz fiziksel egzersiz yapıyorlar ve bu nedenle ekranın önünde değiller” diyor. 

Ciclovía’ya yöneltilen birkaç eleştiriden biri ise bir pazar günü programı olarak ulaşımdan çok rekreasyonla ilgili olmasına yöneliyor ve dolayısıyla kentin karşılaştığı ciddi hareketlilik ve kirlilik sorunlarına değinemiyor olması.

Universidad de los Andes’te kentsel ve bölgesel kalkınma yardımcı doçenti olan Sergio Montero, otomobillerin egemen olmaya başladığı 40’lı yıllardan beri şehirlerin ve sokakların otomobiller için tasarlandığını söyleyerek, bu durumun insanlar tarafından içselleştirildiğini ve bu yüzden bunu normal karşıladıklarını ve caddelerin arabalara ait olduğunu düşündüklerini söylüyor.

Bogotalı bir aile burada bisiklete binmeyi “Hayatımızın bir parçası” olarak ifade ediyor. Laura Dixon / Madison McVeigh

Montero, “Bu alanların, çocuklarınızla yürümek, koşmak ve bisiklete binmek gibi başka şekillerde kullanılabileceğini gördüğünüzde, insanlar aslında bu alanın nasıl kullanılabileceği ve arabaların mevcut durumda ne kadar yer kapladığı konusunda farklı düşünmeye başlıyor” diyor. Ciclovía’nın sembolik gücü de bu aslında.

Kaynak: Bloomberg CityLab

Top