Share

Protesto Sanatı: Öğrenciler 20 Milyar Dolarlık ‘Kurtarılan Kent’ Maketi İnşa Etti

Avusturya hükümetinin, 2014 yılında bir bankayı kurtarmak için 19 milyar dolar harcamasının ardından, Viyana’da  bir grup öğrenci, protesto amaçlı olarak Hypotopia adını verdikleri dev bir kent modeli oluşturdular. 100.000 kişilik bu hayali kent, Hypo Group Alpe Adrai bankasını kurtarmak için kullanılan para ile inşa edilebilecek olan yeri temsil ediyor.

hyptopia-city-2

Hypotopia kenti, ütopik bir kurgu olarak kalacak olsa da fiziksel bir form kazanmış olması ve kaybedilmiş olasılıkların duygusunu iletmesi bakımından yeni bir protesto biçimini temsil ediyor. Bu (kelimenin tam anlamıyla) yürünebilir kent, insanların ayrıntılı olarak inceleyebilmesi için halka açılmış durumda.

Lukas Zeilbauer göre, “Ütopya’ kelimesi hayali bir ideal dünyayı tasvir etmek için kullanılırken, Yunanca bir kelime olan ‘hypo’, altında, berisinde anlamına geliyor. Yani aşağıdan, halktan gelen bir değişimi ifade ediyor.”  Viyana Teknik Üniversitesi  öğrencileri tarafından tasarlanan ve 4 ayda inşa edilen bu model kent, şehrin ana meydanı Karlsplatz’da yer alıyor.

hypotopia-city-3

Tahta ve beton blokları içeren inşaat malzemelerinin bağışlanması, alana el arabası ile taşınması ve bilgisayar modeline göre montajlanması konusunda, işletmeler, modelin inşasına destek verdiler. Yurttaşların büyük bir çoğunluğu söz konusu bankanın vergi mükelleflerinin parasının kullanılarak kurtarılmasını kabul etmediğinden, proje, halk tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. Modeli yapan öğrenciler, minyatür bir maket yapmanın ötesinde mimariden altyapıya inşaatın maliyetine dahil olan her şeyi hesapladılar.

Hypotopia, eğer inşa edilecek olsaydı, Avusturya’nın altıncı büyük kenti olacaktı.

 

 

Kaynak: Web Urbanist