Share

Kadıköy Belediyesi Akademi Kent Bülteni (1-15 Ağustos 2016)

Kadıköy Belediyesi Akademi yayın ekibi olarak Türkiye’nin ve dünyanın kent gündemini derlediğimiz ve 2 haftalık periyotlarla yayınladığımız Kent Bülteni’nin 1-15 Ağustos tarihli yeni sayısında yine birçok haberi inceleyebilir ve derlenen haberlerin başlığına tıklayarak haberin orijinal kaynağından detaylara ulaşabilirsiniz.

Ağustos ayının ilk yarısında Türkiye’nin kent ve ekoloji gündeminin öne çıkan başlıklarının arasında; Haydarpaşa Liman ve geri sahasının özelleştirme kapsamına alınmasına dair tartışmalar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gündeme gelen askeri alanların şehir dışına taşınacağına dair söylemlere karşı TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın yaptığı açıklama, Beyoğlu’nun çöküntü alanı haline gelerek dokusunun değişmesi, Varlık Fonu yasa tasarısının tartışmalı maddeleri ve özellikle doğa talanına yol açacak olan 70. Madde (sonrasında 75. Madde) tartışmaları yer alıyor.

Dünya kent gündeminden derlediğimiz başlıklar arasında ise WWF ve Küresel Ayak İzi Ağı’nın her yıl açıkladığı Dünya Limit Aşım Günü’nün bu sene 8 Ağustos’a tekabül ettiği, yani gezegenin bize sunduğu doğal kaynak kapasitesini tükettiğimize dönük uyarısı, Finlandiya’dan bağımsız bir atölyenin geçici barınma ihtiyacı duyan kesimler için tasarladığı modüler yaşam birimleri, New York’ta kent belleğine LGBTİ perspektifinden not düşen bir proje ve ABD’de yayınlanan Yaya ve Bisiklet Planlamasında Hakkaniyet Arayışı başlıklı rapor öne çıkıyor.

Türkiye’de ve dünyada yerel yönetimlere dair öne çıkan gündemleri derlediğimiz Kent Bülteni’nin 1-15 Ağustos 2016 tarihli sayısına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

1-15 Ağustos Kent Bulteni