You are here

Gürültü Kirliliğine Karşı Mücadelede Otomatik Çözümler

Hiçbir şehir sakini, motosiklet ve arabaların çıkardığı sınır bilmez gürültünün yabancısı değildir. Pandemideki tam kapanmalardan sonra alıştığımız sessizlik bizi gürültüye karşı daha hassaslaştırdı. Bazı şehirler gürültüyü azaltmak için harekete geçti bile.

Şu ana kadar yapılan araştırmalar, sürekliliği olan gürültünün insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini onaylıyor. Yüksek kan basıncı, kalp rahatsızlıkları ve ruh sağlığı sorunları bunlardan bazıları. Yıllar boyunca pek çok şehir, gürültüyü engellemenin farklı yollarını bulmaya çalıştı. Belli saatlerde inşaat yasağı ve araba girişlerinin sınırlanması gibi yaygın müdahalelerin dışında bazı şehirler “gece valileri” diye adlandırılan, görevleri arasında gece saatlerindeki gürültüye çözüm bulmak olan yetkililer atadı. Fakat, tüm bu müdahalelerin etkisi sınırlı kaldı ve yöneticiler yüzlerini akıllı şehir yöntemlerine, özellikle çevre denetim sistemlerine yöneltti.

Bir sene önce, Paris polisi gürültü devriyesi kurarak belli bir desibel seviyesini aşan motor sürücülerine ceza yazmaya başladı. Yakında ise gürültü sensörleri kullanımı iki mahallede test edilecek. Medusa adı verilen sistemde, her cihaz gürültüyü tespit edip ölçmek için dört mikrofon ve suçluyu tespit edecek iki kamera içerecek. Sensörler, desibel seviyesini saniyede pek çok kez ölçebiliyor. Kamerayla yakalanan görüntüler, gürültü düzeyini gösteren farklı renklerde noktalarla sesin nereden geldiğini ve ses kaynağının daha sonra nereye doğru hareket ettiğini gösterebiliyor.

Atlantik’in diğer ucunda, New York Üniversitesi’nden araştırmacılar beş senedir New York’un akustik çevresini inceliyor. Şehrin farklı yerlerine yerleştirilen yüz sensörle yüz milyonlarca anonim veri toplandı. Makine öğrenmesi algoritmalarıyla farklı gürültü kaynakları kategorize edildi. Projenin ikinci aşamasında, Çevre Koruma Birimi’yle iş birliğine gidildi ve düzenli olarak şikayette bulunulan bölgelere sensörler yerleştirildi. Diğer yandan, şehir sakinleri için bir telefon uygulaması geliştirildi ve ileri tarihlerde, duydukları gürültünün bulunduğu bölgeye dair bilgi alabilmeleri sağlanacak (örneğin, yakındaki inşaat projesinin yasal izni olup olmadığı). Proje araştırmacılarından Charlie Mydlarz, daha önceki yöntemlerin yavaşlığının ve şehir nüfusunu sınırlı bir oranda kapsadığının altını çizerken, bu sistemden alınacak verinin gürültünün kaynağına ve gürültüyü olası engelleme yollarına ışık tutacağını belirtti.

Kaynak: Bloomberg

Top