Share

Tepebaşı Belediyesi Yüzde 100 Elektirikli Otobüsleri Hizmete Soktu

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, bir ilke daha imza atarak Avrupa standartlarındaki yerli üretim elektrikli otobüslerini teslim aldı. 

Tepebaşı Belediyesi’nin Avrupa Komisyonu’ndan Akıllı Şehir Projesi için aldığı 5 Milyon Euro hibe kapsamında 4 adet elektrikli otobüs, düzenlenen törenle teslim alındı. Tepebaşı Belediyesi Hizmet Binası’nda düzenlenen törene Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay ve çok sayıda yurttaşın yanı sıra Eskişehir’de bulunan, Tepebaşı Belediyesi’nin kardeş şehri Treptow-Köpenick’ten bir heyet katıldı. Teslim alınan 4 adet otobüsün iki tanesini kadın şoförler kullanacak.

cevreci-otobus-kadin-sofor
TÜRKİYE’DE YOLCU TAŞIYACAK İLK ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER TEPEBAŞI’NDA
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, teslimat töreninde yaptığı konuşmada, “Akıllı Şehir Projesi kapsamında Avrupa Komisyonundan hak ettiğimiz 5 Milyon Euro’luk hibe kapsamına yine bir ilke imza attık. Hem enerji tasarrufu yüksek hem de çevreci olması ile ön plana çıkan elektrikli otobüslerimizi hizmete sunuyoruz. Türkiye’deki ilk elektrikli otobüs ihalelerinden birini açtığımız gibi elektrikli otobüsleri ilk kullanacak belediye de Tepebaşı Belediyesi olacak. Bu doğrultuda Türkiye’de yolcu taşıyacak ilk elektrikli otobüsleri üreten Bozankaya’dan araçlarımızı teslim almaktan büyük mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

tepebasi-belediyesi-avrupa-komisyonu-hibesiyle-4-elektrikli-otobus-aldi-004
4 OTOBÜS 300 BİN EURO TASARRUF SAĞLAYACAK
Yatırımlarını, günümüz şartlarının yanı sıra şehrin geleceğini düşünerek yaptıklarının altını çizen Ataç, “Teslim aldığımız E-Karat elektrikli otobüslerimiz, enerji tasarrufu ile bugün maliyetlerimizde avantaj sağlarken, 0 emisyonlu çevre dostu elektrikli sürüş prensibi ile gelecek nesillerimize temiz bir yarın hazırlamamıza yardımcı olacak. Yaptığımız detaylı test sürüşleri, konvansiyonel dizel otobüsler ile karşılaştırdığımızda, tek bir E-Karat otobüs ile yıllık ortalama 75 Bin Euro tasarruf sağlayabileceğimizi gösteriyor. Bu da dört otobüsümüz ile yıllık toplam 300 Bin Euro demek. Böylece elektrikli otobüs alım maliyeti, 5 yıl içinde E-Karat’lardan yapacağımız tasarruf ile eşit olacak” şeklinde konuştu.
“ÇEVRECİ BİR DÜŞÜNCENİN HAYATA GEÇMESİ BELEDİYENİN VİZYONUNU GÖSTERİYOR”
Törende konuşan Treptow-Köpenick Meclis Başkanı Peter Groos, “Burada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Büyük bir misafirperverlik yaşadık ve bunun için çok teşekkür ediyoruz. Eskişehir’de gördüklerim, modernleşme ve yaratıcılık beni çok etkiledi. Elektrikli otobüs gibi global bir düşüncenin çevreci bir düşüncenin hayata geçmesi belediyenin vizyonunu gösteriyor. Benzer vizyonların iki kardeş belediye arasında geliştirilmesini hedefliyoruz” dedi.

tepebasi-cevreci-araclari-
“TÜRKİYE’DE İLK HİZMET VERECEK ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİ SUNARKEN DÜNYADA İSE İLK BEŞ ÜRETİCİ ARASINDA YER ALMAKTAYIZ”
Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay ise açıklamasında, “Dünyada elektrikli araçlara yönelik bir eğilim var. Enerjinin önemi, enerji kaynaklarının verimli kullanılması, tasarruf ve çevreci olması gibi kriterler elektrikli araçları gündeme getiriyor. Biz bu alanda oldukça verimli hale geldik. Günümüz için kayıtlı verilerle E-Karat ile dünyada tek bir şarj ile en iyi menzili yapan elektrikli otobüsü durumundayız. Türkiye’de ilk hizmet verecek elektrikli otobüsleri sunarken dünyada ise ilk beş üretici arasında yer almaktayız. Bu anlamda Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’ne yerli üretim araçlara güvendikleri ve destekledikleri için ayrıca teşekkür ederiz. Pek çok avantajı bir arada sunan elektrikli otobüslerimizin Tepebaşı ve Eskişehir’in toplu taşıma hizmetlerine yeni bir soluk getireceği şüphesiz” dedi.
Eskişehir Vali Yardımcı Ömer Faruk Günay ise, projede emeği geçen tüm belediye çalışanlarına teşekkür ederek, “Eskişehir’de enerji verimliliğini koordine eden ve bu konuda duyarlılık oluşturulması konusunda çalışan vali yardımcısı olarak gurur duydum. Kullanılmasından dolayı çevreye zarar veren fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynakları olan güneşi, suyu, rüzgarı kullanarak enerji üretmek çok önemli” ifadelerini kullandı.
Düzenlenen lansman töreninde E-Karat Otobüslerin tam şarj olduğunda en az 200 kilometre menzil garantisi ile sunulurken şehir içi ulaşımda ortalama 260-320 kilometre arasında yol yapabildiği belirtildi. Ayrıca otobüslerin elektrikli araç istasyonları gerekmeksizin akıllı mobil şarj üniteleri ile şarj edilebildiği de ifade edildi.
Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve beraberindeki heyet tören sonrası sürücü Melek Ekrem’in kullandığı otobüsle şehir turuna çıktı.

 

Kaynak: eskisehir.net