You are here
Home > Genel

Selanik sokaklarındaki akıllı tabelalar, kentin antik tarihini sergiliyor

Kentlerin sokakları yüzlerce yıllık sırlar ve hikayeler taşır. Zamanla, insanlar bu sır ve hikayeleri unuttukça geçmiş yavaş yavaş silinir. Hal böyleyken kentlerde bir zamanlar yaşanan olaylardan habersiz bir şekilde dolaşırız.

Selanik, örneğin, MS 315’te kurulduğu için 24 asırlık bir tarihe sahiptir. Belediye bu zengin tarihi bölge sakinlerine ve turistlere tanıtmak için özel sektör ile birlikte çalışarak sokaklarının sırlarını ve hikayelerini paylaşmak için akıllı tabelalar kuruyor. Akıllı tabelalar, QR Kodları ve Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi sayesinde ziyaretçilerin Selanik sokaklarının tarihi ile ilgili bilgilere İngilizce ve Yunanca olarak mobil cihazlarında erişmelerini sağlayacak.

Proje ortağı Diamantis Masoutis SA şirketinin Dijital Dönüşüm Direktörü Tortopidis, kente katkıları hakkında şunları söyledi: “Belediye başkanının talebini memnuniyetle kabul ettik ve akıllı tabela fikrini destekledik. Amacımız, büyük kuruluşların vatandaşların günlük yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için geliştirdikleri bilgi birikimini nasıl aktarabileceklerini vurgulamak. (…) Bu proje ile Selanik Belediyesi ile işbirliği yaparak bir adım daha ileri gittik, kentin altyapısını modernize ettik, teknolojik yenilikleri uyguladık ve birlikte ilerleyebileceğimizi teyit ettik.”

Kaynak: The Mayor

Top