Share

Danimarka, her yaştan ve yetenekten insanın doğaya erişebilmesini sağlıyor

Danimarka Çevre Bakanlığı, tekerlekli sandalye, bebek arabası ve yürüteç kullanan insanlar için bir dizi tesisi erişilebilir hale getirdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, Danimarka Doğa Ajansı, tüm yeteneklere sahip insanlara açık ve erişilebilir hale getirilmiş 63 mekanı listeleyen yeni bir web sitesi de açıyor ve bunun için Engelli Gençler Derneği ile işbirliği yapıyor.

Web sitesi, kullanıcılara ülkenin her yerinden 63 konumun bir haritasını sunuyor. Bölgede yapılabileceğini görmek için ilgili yere tıklamak yeterli olacak. Web sitesinde listelenen etkinlikler ve alanlar arasında yürüyüş parkurları, manzaralar ve kamp alanları da yer alacak.

Engelli Gençler Derneği Başkanı Mads Edelvang-Pejrup, yeni web sitesinin önemi hakkında şunları söyledi: 

“Birçok engelli için doğa, gidilmesi kolay bir yer değil çünkü A noktasından B noktasına gidilip gidilmeyeceğini ve tesislerin mevcut olup olmadığını bilmek zor. Danimarka Doğa Ajansı’nın yeni web sitesi, doğru yönde atılmış iyi bir adımdır. Bu, doğa hakkında zaten kolayca erişilebilen bilgileri tek bir yerde toplamayı mümkün kılıyor ve böylece bulunması da kolaylaşıyor.”

Kaynak: The Mayor