You are here

Londra iklim ve eşitlik için yeşil alana yatırım yapıyor

Londra Belediyesi, her Londralı’nın evine 10 dakikalık yürüme mesafesinde yeşil alana erişmesini sağlayacak planını açıkladı.

Grow Back Greener Fund’ın bir parçası olarak geliştirilen topluluk destekli projeler için Britanya başkentinde topluluk bahçeleri, gıda yetiştirme projeleri, cep parkları ve daha temiz su yolları oluşturulacak. Ayrıca, sel riskinin azaltılması ve kentteki sıcaklıkların düşürülmesi de dahil olmak üzere iklim değişikliğinin etkilerini azaltmaya yardımcı olacak yeşillendirme projeleri de yapılacak.

Proje, Covid-19 döneminde sıkça vurgulanan bir eğilim olarak Londra’daki yeşil alanlara eşitsiz erişim konusunda endişeleri takiben ortaya çıktı. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, “Belediye başkanı olarak, Londra’nın iklim acil durumuyla mücadelede öncülük etmesini ve tüm Londralıların yaşadıkları yere yakın büyük yeşil alanlara erişmesini istiyorum” dedi. Belediye Başkanı ayrıca Londra’daki iklim değişikliğiyle mücadelede yeşil alanların rolünü vurguladı.

Proje için ayrılan fonların dağıtılırken, iklim değişikliğine karşı en savunmasız olan kesimlerin ve açık kamusal alana en az erişimi olan bölgelerin programdan yararlanmasını sağlamak için iklim risk haritalaması gibi veriler kullanılacak.

Proje için 500.000 £ sağlayan Londra’nın su hizmeti sağlayıcısı Thames Water’ın CEO’su Sarah Bentley “Herkesin kapısının önünde bir doğa koruma alanı veya su yolu yok… bu nedenle mahallelerde daha fazla yeşil alan yaratılmasını şiddetle desteklediğim bir şey ve nesiller için olumlu bir miras yaratmak için bu ilham verici girişimi ortak finanse etmekten gurur duyuyorum” dedi. 

Kentlerdeki yeşil alanlar, vatandaşların hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı için önemli olduğu kadar küresel ısınma nedeniyle yükselen sıcaklıkları düşürmede de bir etkiye sahip olabilir.

Kaynak: Eurocities

Top