You are here
Home > Genel

Jihlava, yerel sanatçıları ve yaratıcıları destekliyor

Sanat ve kültür alanında çalışanlar son bir buçuk yılda ciddi bir mücadele içindeler. Salgın ile birlikte dünya çapında hükümetler, tehlikeli bulduğu için eğlence ve kültürel mekanları kapattılar. O zamandan beri, birçok sanatçı geçimini sağlamak için durmaksızın çalıştı. Bazıları ise tutkularından vazgeçmek ve başka alanlarda çalışmak zorunda kaldılar.

Artık kültürel etkinliklere yalnızca izin verilmekle kalmıyor, aynı zamanda teşvik de ediliyor. Çek Cumhuriyeti’nin Jihlava belediyesi, bunun için yerel sanatçılara ve yaratıcılara tutkularını bir kez daha ele alıp çalışmaya devam etmeleri için motivasyon sağlayacak iki yeni ödül veriyor: Yılın Kültürel Etkinliği ve Yenilikçi Kültürel Faaliyet.

Kültür Konseyi Üyesi Silvie Čermáková belediye tarafından yapılan bir basın açıklamasında “Yarışmayı 2021’de duyurmamızın nedeni zor durumla karşı karşıya kalan herkesi desteklemek ve motive etmektir. Kültürel alan pandeminin sonuçlarından en çok etkilenen alanlardan biridir…” dedi. Bu ay itibariyle ve Ocak 2022’ye kadar, herkes iki kategori için bir kültürel etkinlik veya faaliyeti aday gösterebilecek. Adaylığa hak kazanabilmek için etkinliklerin Jihlava’da gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Başvurular değerlendirildikten sonra vatandaşlardan Şubat ayı boyunca her iki kategoride de oy kullanmaları istenecek. Ardından, kültür komisyonu sonuçları değerlendirecek ve dört aday seçecek. Čermáková açıklamasında sürece dair şunları da ekledi: “Dört etkinlik seçilecek – iki etkinlik halk tarafından ve iki etkinlik bir uzman jüri tarafından, yani kültür komisyonu. Her iki değerlendirmenin sonuçları da onay için Jihlava Kent Konseyi’ne sunulacak.”

2022 baharında Horácký Tiyatrosu’nda düzenlenecek bir gala yemeğinde duyurulacak kazananlara, para ödülü yerine yerel bir sanatçı tarafından yapılmış bir sanat eseri verilecek.

Kaynak: The Mayor

Top