Share

Helsinki Hizmetlerini Geliştirmek İçin Vatandaşların Gücünden Faydalanıyor

Helsinki, bisiklet kullanıcılarını sokak koşulları hakkında veri toplamaya ve para kazanmaya davet ediyor. Ayrıca HOPE projesi kapsamında, 150’den fazla sakin, taşınabilir ölçüm cihazları ile hava kalitesi ölçümü yapacak.

10 Temmuz Cumartesi gününden itibaren, Helsinki’deki bisikletçiler sevdikleri işi yaparak para kazanabilecek ve aynı zamanda belediyenin hasarlı sokakları onarmasına yardımcı olacak. Bu, 28 Haziran’da Helsinki Belediyesi’nin tüm sakinlerin başkentteki 300 kilometrelik bisiklet yollarının haritasını çıkarmak için bir oyuna katılmaya davet edildiğini paylaşmasıyla duyuruldu.

Katılım nasıl olacak?

Helsinki Belediyesi bir basın açıklamasında, bisikleti ve akıllı telefonu olduğu sürece herkesin katılabileceğini bildirdi. Katılmak için ücretsiz Crowdchupa uygulamasını indirmeleri ve telefonlarını bağlamaları yeterli olacak. Cihaz daha sonra sokakların görüntülerini kaydedecek ve onarılması gereken hasarları belirlemek için ise Yapay Zeka kullanılacak.

Bunu daha da ilginç hale getirmek için Crowdchupa uygulaması katılımcıların para kazanmalarını sağlayacak. Uygulama, sokaklardaki çeşitli nesneleri (madeni para ve çilek gibi) gösteren bir haritaya sahip olacak. Bisikletçiler, onları toplamak ve para kazanmak için bu sanal nesnelerin üzerinden geçecek. Bu nesneler ve ilgili parasal değerleri, uygulamanın web sitesinde aşağıdaki gibi listelenmiş:

  • Madeni paralar: 0,05 EUR
  • Yaban mersini: 0,25 EUR
  • Kirazlar: 0,50 EUR
  • Limonlar: 1.00 EUR
  • Çilek: 2.00 EUR

Crowdchupa CEO’su Toni Paju, kullanıcıların bisiklet sürdükleri her kilometre için yaklaşık 2,00 EUR kazanabileceğini açıkladı.

Hem yaya yolları hem de bisiklet yolları kayıt altına alınacak

Helsinki’nin sokak bakım proje yöneticisi Antti Takkunen, bu yeni deneyi, yaya yolları ve bisiklet yolları hakkında veri toplamak için daha önce ayrı cihazların kullanıldığını belirterek yorumladı. Artık, egzersizden yalnızca fiziksel olarak faydalanmakla kalmayacak, aynı zamanda parasal ödüller de alacak olan Helsinkili bisikletçilerin yardımıyla, veriler kolayca kaydedilebilecek.

Ayrıca, Crowdchupa uygulamasının Finlandiya’nın Tampere, Vaasa, Kuopio, Vihti ve Paimio şehirlerindeki sokak koşullarını haritalamak için de kullanılacağına dikkat çekildi.

Helsinki dünyanın en doğru hava kalitesi verilerini toplamayı planlıyor

           Yeni mobil hava kirliliği sensörü, Kaynak: Helsinki Şehri  

Sakinler, şehrin HOPE projesinin bir parçası olarak hava kirliliği seviyelerini ölçen taşınabilir cihazlar taşıyacaklar.

Helsinki Şehri, yeni bir mobil hava kirliliği sensörleri ağı geliştirdi. Bu yeni cihazlar, Helsinki’nin en son projesi olan Herkes için Sağlıklı Dış Mekan Tesisleri’nde (Healthy Outdoor Premises for Everyone (HOPE)) test edilecek. Başkent, yeni mobil sensörleri şehrin mevcut ölçüm cihazları ağıyla eşleştirerek dünyanın en doğru hava kalitesi verilerini toplamayı umuyor.

150’den fazla sakin, taşınabilir sensörler taşıyacak  

Helsinki’nin yeni girişimi, sakinleri projeye dahil ederek hava kirliliği konusunda eğitmeyi amaçlaması bakımından benzersiz bir örnek ortaya koyuyor. Yaklaşık 150’den fazla sakin, günlük rotalarında taşınabilir sensörler taşıyarak, başkentin yerel hava kirliliği seviyelerini ölçmesine yardımcı olacak. Bu şekilde Helsinki, yeni gözlemler yapmayı ve hangi alanların kötü hava kalitesi için “sıcak noktalar” olduğunu daha iyi anlamayı hedefliyor.

HOPE’nin Proje Müdürü Jussi Kulonpalo, şehir sakinlerinin mobilizasyonu hakkında şunları söyledi: “Sakinleri dahil etmek ve kendi yaşam ortamlarının hava kalitesini ve daha geniş anlamda emisyonları etkileyen günlük seçimleri düşünmeye teşvik etmek, projenin merkezinde yer alıyor. Kentin önleyici tedbirleri, sakinlerin sürdürülebilir tercihleriyle birlikte yerel hava kalitesi üzerinde en büyük etkiye sahip.”

Daha temiz hava sağlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor

Proje, her biri farklı zorluklarla karşı karşıya olan üç bölgeye odaklanacak. Daha spesifik olarak, limanla ilgili yoğun trafiğin olduğu Jätkäsaari çevresinden, Vallila’daki kentsel havza görevi gören Mäkelänkatu caddesinden ve 100.000’den fazla araçtan ve evsel odun yakımından etkilenen Banliyö Pakila çevresinden veri toplanacak.

Belediye Başkan Yardımcısı Anni Sinnemäki Helsinki’nin web sitesinde, bu girişimin arkasındaki motivasyonu açıklayarak, bölgedeki hava kalitesinin tatmin edici olmasına rağmen daha fazla iş yapılması gerektiğini paylaşıyor. Ayrıca Sinnemäki, bunun yanı sıra hava kirliliğinin her yıl çok sayıda insanı etkilediğini ve 2.000’den fazla kişinin düşük hava kalitesinin neden olduğu kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıklarından öldüğünü ortaya koydu.

HOPE projesi Helsinki Şehri tarafından yönetiliyor ve AB’nin Kentsel Yenilikçi Eylemler programı tarafından finanse ediliyor. Helsinki Üniversitesi, Vaisala Oyj, Helsinki Bölgesi Çevre Hizmetleri (HSY), Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü, UseLess Company Oy ve Forum Virium Helsinki de bu yenilikçi girişimde yer alıyor.

Kaynaklar: The Mayor 1, The Mayor 2