You are here

Microsoft, Atina’nın Akıllı Şehir Olmasına Yardımcı Oluyor

Belediye, Project Athena’yı başlatmak için ATCOM ve Microsoft ile işbirliği yaptı

Atina Belediyesi, 15 Haziran’da lansmanını yaptığı “Project Athena” sayesinde Yunan başkentinin yakında “akıllı şehir” olacağını açıkladı. Adını tanrıça Sophia ve Atina’dan alan yeni girişim, kentsel zorlukların üstesinden gelmek için teknoloji ve yeniliği kullanacak.

Temizliğe ve erişilebilirliğe odaklanmak

Yapılan basın açıklamasında; projenin ilk önce sakinlerin ve ziyaretçilerin karşılaştığı iki önemli sorunla, yani temizlik ve erişilebilirlikle mücadele etmeye çalışacağı bildirildi. Bu sorunlarla başa çıkmak için belediye, sokak ve hava temizliği, yayalar ve engelliler için erişilebilirlik, gürültü kirliliği, sıcaklık ve nem hakkında veri toplayan yenilikçi sensörlerden faydalanacak.

Şu anda bu sensörlerden 10’u, doluluk seviyelerini ölçmek için çöp kutularına ve erişilebilirlik sorunlarını tespit etmek için yaya geçitlerine yerleştirildi.

Sensörlerden toplanan veriler, belediye ve bu bilgileri faaliyetlerini iyileştirmek ve bölge sakinlerinin karşılaştığı sorunları çözmek için kullanacak olan diğer yetkili organlar tarafından analiz edilecek. Ayrıca sensörler, temizlikçilerin akıllı cihazlardan toplanan verilere dayanarak atık toplama rotalarını güncellemelerine izin verecek.

Yenilikçi teknolojiyi kullanmak

Athena Projesi, Yunan dijital iş ajansı ATCOM ve Microsoft ile işbirliği içinde yürütülecek. Yunanistan, Kıbrıs ve Malta’nın Microsoft CEO’su Theodosis Michalopoulos, işbirliği hakkında şunları söyledi: “Vatandaşlarına hizmet eden ve onlara yüksek bir yaşam kalitesi sunan bir şehir, her şeyden önce akıllıdır. Çok mutluyum, çünkü ATCOM ile yaptığımız işbirliğiyle, Atina Belediyesi’ne temizlik veya erişilebilirlik gibi işleyişinin önemli yönlerini destekleyecek teknolojik araçlar sunuyoruz. Athena Projesi bize şunu gösterdi: Atina Belediyesi ile yapılan bu tür işbirlikleri, kişiye ve ihtiyaçlarına odaklanan yenilikler doğuruyor.”

Bu projenin uygulanmasıyla, Yunan başkenti, çağdaş kentsel zorlukların üstesinden gelmek ve “akıllı şehir” olmak için inovasyon ve teknolojiyi kullanan 240’tan fazla Avrupa şehri arasına katılacak.

Kaynak: The Mayor

Top