Share

Roma ilk “akıllı meydanını” tanıttı

Sürdürülebilirliği, yenilikçiliği ve yüksek yaşam kalitesini bir araya getiren bir kamusal alan

İtalya’nın başkentindeki ilk “akıllı meydan” resmi olarak açıldı. Pietralata bölgesinde yer alan akıllı meydanın odak noktası, toplumsal ihtiyaçlar olan çevresel sürdürülebilirlik, yenilikçilik ve yaşam kalitesi oldu. Meydan, teknolojik çözümlerin tasarımı ve üretiminde ve kentsel çevre inovasyonunda uzmanlaşan bir grup şirketle iş birliği içerisinde yapıldı.

Meydanı “akıllı” yapan nedir?

Meydanı ‘akıllı’ yapan şey, gelen tüm ziyaretçiler için ücretsiz Wi-Fi ve bir dizi akıllı öğe sağlıyor olması. Cave di Pietralata Caddesi’nin yeşil alanında, örneğin, fiziksel aktivite ile üretilen enerjiyi, elektriğe dönüştüren üç egzersiz makinesi bulunuyor ve ziyaretçiler bunları kullanarak akıllı telefonlarını şarj edebiliyorlar. Dahası, Akıllı Şehir hizmetlerini parka entegre etmeye yönelik olarak, ilkyardım hizmeti de sağlayacak olan Gate 1 adlı interaktif bir multimedya yerleştirme aracılığıyla hava durumu, kültürel etkinlikler ve güncel olaylar hakkında bilgi edinilebiliyor.

Meydanda ayrıca güneş enerjisiyle çalışan ve kablosuz şarj, USB, radyo ve hoparlör gibi aksesuarlarla donatılmış üç akıllı bank bulunuyor. Bunun dışında, ücretsiz olarak indirilebilen ve mahallede birlikte yaşamayı kolaylaştıran hizmetlere ve girişimlere sakinlerin erişmesini kolaylaştıran, Planet adlı bir uygulama da bulunuyor. Bu uygulama, etkinlikler düzenlemek ve ortak alanların paylaşımı için de araçlar sunuyor.

Başkanlık yetkilisi Massimo Bugani ise meydanın açılışında şunları söyledi: “Bugün, yeni hizmetler ve sosyalleşme için yeni olanaklar sunacak olan bu ilk akıllı meydanı açıyoruz. Bu çalışmayı destekleyen şirketlere teşekkür ediyor ve Roma’nın her belediyesini en az bir akıllı meydan getirmek için çalışmaya devam ediyoruz. Amacımız, yenilik ve teknolojiden yararlanarak vatandaşlara yeni bakış açıları kazandırmak ve kentteki çeşitli yerleri yeniden kazanmaktır.”

Kaynak: The Mayor