You are here

Nea Smyrni çocuklara geri dönüşümün önemini öğretiyor

Yunanistan’ın Nea Smyrni Belediyesi, genç öğrencilere atıkları nasıl ayrıştıracaklarını ve çevrelerini nasıl koruyacaklarını öğretiyor. Temizlik ve Geri Dönüşümden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı George Krikris’in ilkokullarda bir geri dönüşüm yarışması başlatmayı önermesiyle başlayan proje, ilk olarak bir ilköğretim okulunda uygulanıyor.

Proje kapsamında okula, geri dönüştürülmüş atıkların ağırlığını ölçecek dijital kutular yerleştirildi.  Dahası, okuldaki her sınıfa, öğretmenlerinin rehberliğinde atıkları tasnif ederken kullanacakları bir kod verildi. Bu kodlar, okuldaki her sınıfın performansının izlemesini sağlayacak. Böylece en iyi sonuçları elde eden üç sınıf ödüllendirilecek ve en çok materyali geri dönüştüren öğrenciler yarışmayı kazanacak.

Krikris’in önerdiği bu yarışma ile çocuklara döngüsel ekonominin değerlerinin öğretilmesi hedefleniyor. Ayrıca yarışma sayesinde okulların ne tür atık ürettiği de görülebilecek.

Öğrenciler ise bu yarışmayı memnuniyetle karşılarken, onu eğlenceli ve ilginç buldular. Dahası, bazı ebeveynler, çocuklarının evdeki atıkları da ayırmaya başladıklarını iletti. Belediye, ayrıca hem ebeveynlere hem de çocuklara iklim krizi hakkında bilgi vermek için atölyeler de düzenleyecek. 

Kaynak: The Mayor

Top