You are here

Hamburg daha yeşil binalar için bir proje başlattı

Hamburg, binaları yeşillendirmek için bugüne kadarki en büyük projesini uygulamaya hazırlanıyor. 2026’da tamamlanacak olan bu proje için Hamburg Çevre Ofisi toplam 410.000 euro ayırıyor.

Yeşil DESY Projesi

Proje, Hamburg’da parçacık fiziği üzerine faaliyet yürüten, DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron) adlı ulusal araştırma merkezinin kampüsünde uygulanacak.

Senato üyesi Katharina Fegebank projeyle ilgili heyecanını şu şekilde paylaştı: “İklim değişikliğiyle mücadele etmek ve halihazırda gördüğümüz sonuçları olabildiğince hafifletmek bizim temel kamusal görevimizdir.”

Araştırma merkezinin modern ve çevre dostu kentsel gelişime katkıda bulunduğu “Yeşil DESY” projesi, esasen yağmur altyapısı düzenleme sürecinin bir parçasını oluşturuyor. Bu şu anlama geliyor: Gelecekte, yağmur suyu artık DESY kampüsündeki kanalizasyon sistemine deşarj edilmeyecek. Bunun yerine, yerinde buharlaşacak veya toplanıp depolanacak ve örneğin yeşil cephenin sulanması için kullanılacak. Bu uygulamanın, kentin kanalizasyon şebekesini uzun vadede rahatlatacak bir yöntem olduğu da düşünülüyor.

Hamburg’da çatı yüzeylerinin alanı ise şehir yüzeyinin yaklaşık yüzde 10’una denk geliyor ve düz eğimli (0-20°) çatı alanlarının yaklaşık %5’i olan 1,68 milyon m²’lik çatı alanı halihazırda yeşillendirilmiş bulunuyor. Ayrıca Hamburg’ta çatı alanlarının yüzde 50’den fazlasının potansiyel olarak yeşillendirilebilir nitelikte olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: The Mayor

Top