You are here
Home > Genel

Olağanüstü kriz müdahaleleri için dirençlilik merkezi

Romanya’nın Timisoara kentinde acil durumlarda hızlı insani yardım sağlamak üzere “Dirençlilik ve Toplumsal Seferberlik Merkezi” açıldı. Belediye Başkanı Dominic Fritz, son üç yılda Romanya ulusal makamlarının pandemi ve Ukrayna’daki savaş gibi krizlere yanıt vermekte oldukça yavaş kaldığını açıkladı. Bu bağlamda merkezin yerel müdahaleyi lojistik açıdan desteklemesi ve belediyeye daha fazla esneklik ve kaynak sağlaması bekleniyor.

Romanya vatandaşları Ukrayna’daki savaşın yanı sıra Covid krizine de hızlı bir şekilde yanıt vermişlerdi. Savaşın başlamasına yakın birçok kişi sınıra doğru yola çıktığında mültecileri Romanya üzerinden geçirerek yol boyunca onlara yardım etmişlerdi. Romanya sınırındaki Suceava belediyesi, savaşın patlak vermesinden sadece iki gün sonra acil durum çadırları ve acil durum kamplarıyla hazırdı.

Timişoara Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü’nün yerel sosyal hizmetleri tarafından Dayanıklılık ve Toplum Seferberliği Hizmeti aracılığıyla yönetilecek olan Dirençlilik Merkezi de bu anlamda önem arz ediyor. 2022 yılında yenilenen bir belediye binasında yer alan merkez şu anda Ukraynalı mültecilere yönelik hizmetleri, yardımları ve desteği koordine etmek ve yönetmek için kullanılıyor.

Kaynak: The Mayor

Top