You are here

Otomobilsiz Alanlarını Koruyan Kentler

Pandeminin ilk günleri, kapalı alanda toplanmaya getirilen kısıtlamalar kent sakinlerinin açık havaya özlem duymasına yol açmıştı. Bu nedenle daha fazla kamusal alan yaratma konusunda yeni bir aciliyet ortaya çıkmıştı. Bu çabaların çoğunun geçici olması amaçlanmış olsa da bazıları kalıcı oldu. Bogota’dan New York’a ve Stockholm’e, bu değişikliklerin bazıları korunuyor.

Son üç yılda pek çok kentte sokaklar ve otoparklar arabalardan geri alınarak yaya alanlarına dönüştürüldü. Bisiklet kullanımında patlama yaşanırken, bazı hükümetler kentlerin ana arterlerini bisikletliler için daha güvenli ve daha erişilebilir hale getirme çabalarını hızlandırdı. Ruh sağlığının iyileştirilmesi ve açık havaya daha adil erişim gibi faydalara işaret eden kamusal alan savunucuları ve yetkililerin çabasıyla bu değişiklikler bazen de kalıcı hale gelebildi. Stocholm ve Paris örnekleri bunlardan ikisini oluşturuyor.

Sokak Hareketi – Stockholm, İsveç
Ulusal inovasyon kuruluşu Vinnova ile tasarım düşünce kuruluşu ArkDes arasında bir işbirliği olan Street Moves’un özgünlüğü belediyeler ve topluluklarla yakın işbirliği içinde çalışarak geliştirilen bir uygulamada yatıyor. Bu uygulama, herhangi bir sokağa uygun şekilde yerleştirilebilecek, standart bir park alanının boyutlarına uygun tasarlanmış sokak mobilyası birimlerinden oluşan bir tür sokak makyaj kiti fikrine dayanıyor. Vinnova’nın eski stratejik tasarım direktörü Dan Hill’in “Bir Dakikalık Şehir” olarak adlandırdığı proje, insanları kendi sokaklarının daha az arabaya bağımlı bir çağ için nasıl yeniden şekillendirileceğine dahil ederek yaya dostu tasarımı ülke çapında yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Rue de Rivoli – Paris, Fransa
Paris’in son yıllardaki bisiklet yanlısı dramatik dönüşümünü gösteren bir fotoğraf gördüyseniz, büyük ihtimalle bu fotoğraf Rue de Rivoli’ye aittir. Place de la Concorde ile Paris Belediye Binası’nı birbirine bağlayan doğu-batı yönünde önemli bir omurga olan bu aks, pandeminin ilk dönemlerinde sosyal mesafeyi kolaylaştıran acil bir bisiklet otoyoluna dönüştürüldü. 2021 yılında, otobüsler, taksiler ve öncelikli araçlar için tek şeridin kalıcı hale gelmesiyle Rue de Rivoli, neyin mümkün olduğunun ve adaptasyonun neden olabileceği çatışmaların alanı haline geldi.

Kaynak: City Lab

Top