You are here

New York’ta Köpek Dışkısı Enerji Kaynağı Olarak Kullanılabilir

İstatistiklere göre New York’ta yaşayan köpek nüfusu 600.000 ve köpekler yıllık 100.000 tonun üzerinde hayvan dışkısı üretiyor. The Economist’te yer alan habere göre, Big Apple firmasının eski geri dönüşüm şefi kentten çıkan köpek dışkısını dönüştürerek park alanlarındaki ışıklandırma ve ekipman için enerji kaynağı haline getirmek istiyor.

Daha önce sıhhi tesisat bölümünde müdür yardımcılığı görevinde bulunmuş olan Ron Gonen, kurduğu inisiyatifi Sparky Power olarak adlandırıyor. Planına göre, “anaerobik öğütücü” adını taşıyan küçük boyutlu cihazlar parklara kurularak, hayvan dışkısı yakıta dönüştürülebilecek.

The Economist’te yer alan habere göre, buradan üretilecek enerji büyük ölçekli ışıklandırma için kullanılamasa da, parkları aydınlatabilecek ve belediye ekipmanını çalıştırabilecek güçte. Bu uygulama aynı zamanda köpek dışkısının çöpe atılmasını engelleyerek atık tasarrufu sağlayacak ve bu sayede atık sahalarında hayvan dışkısının neden olduğu, bir sera gazı türü olan ve iklim değişikliğine neden olan metan gazının oluşumu da azalmış olacak.

Gonen’in üç parkı kapsayan test uygulama önerisinin maliyeti 100.000 dolar. New York Belediyesi Park ve Bahçe İşleri birimi konuyu değerlendirme aşamasında.

Kaynak: CitiScope

Top