You are here

İsrail Yeni İnşa Edilen Harish Kentiyle “Akıllı Kentler” Çılgınlığına Dahil Oluyor

İsrail’deki kentleşmenin geleceği, yeni planlanan bir ütopya olan Harish kentinin kaderine bağlı olabilir. Times of İsrael yayınından Simona Weinglass’ın haberine göre Harish’in Tel Aviv’e uzaklığı 45 dakika ve bir yandan yürünebilirliği vurgularken bir yandan da sensörler ve diğer teknolojik yeniliklere ev sahipliği yapacak.

Harish’e 2020 yılına dek 70.000 kişinin yerleşmesi öngörülürken bu sayının da sonraki on yılda 100.000’e çıkacağı tahmin ediliyor. Kasım ayında ilk birkaç yüz yurttaşın yerleşmesi planlanıyor. Yapılan ilk planlamaya göre, kentin kendine ait bir telefon ve internet servis ağı olacak. Haberin aktardığına göre ayrıca bu kent doğalgaz, rüzgar ve güneş enerjisi kullanarak kendi elektriğini düşük maliyetle üretebilecek.

Diğer “akıllı” kentlerde olduğu gibi, sensörler trafik ve hava durumu gibi önemli göstergeleri takip edecek ve çöp konteynırları dolduğunda uyarı verecek. Ana bulvar, yayalar, bisikletliler ve kafeler için, kent merkezine de bağlanan yürünebilir bir alanı içerecek. Harish, toplumun tüm kesimlerine hitap edecek şekilde tasarlanan bir kent olacak ve Weinglass’ın aktardığına göre mütedeyyinden sekülere, Yahudi’den Arap’a, göçmenden ‘hipster’a birçok kesimden insanın bir arada yaşamasına uygun olacak.

Kaynak: Citiscope

Top