You are here

Amsterdam, parklardaki ziyaretçi akınıyla baş edebilmeye çalışıyor

Parklara artan ziyaretçi akınıyla baş edebilmek için Amsterdam’da yeni bir model denenmeye başlandı.

Avrupa’da koronavirüs engellerinin bir yıldan fazla bir süredir gevşetilip sıkılaşmasının ardından bazı şeyler netleşmeye başladı: Arkadaşlarımızla ve yakınlarımızla buluşmak için en güvenli yer, bir taraftan mesafeyi koruyabildiğimiz diğer taraftansa neredeyse pandemi öncesindeki gibi sosyal etkileşimleri sürdürebildiğimiz dış mekanlar. Bu yüzden de doğal olarak, parklar bizim favori buluşma mekanlarımız haline geldi ve baharın gelişiyle birlikte birçok kentteki yeşil alanlarda normalden daha fazla ziyaretçi akışı gözlemlendi.

Amsterdam bu anlamda bir istisna değil ama kentteki parklar o kadar kalabalık hale geldi ki yetkililer daha yüksek düzeyde kurumsallaşmış bir yönetime ihtiyaç duyarak, parkların iyi yönetimiyle görevli yeni bir pozisyon -bir park görevlisi- oluşturmaya karar verdi. Park hakkında her şeyi bilmesi beklenen görevliler, şu an Amsterdam’daki yedi parka atanmış durumda: Oosterpark, Noorderpark, Westerpark, Rembrandtpark, Vondelpark, Amstelpark, Nelson Mandelapark ve Gaasperdammertunnel’deki yeni park.

Amsterdam’daki bu yeni park görevlilerinin idari işlevleri de var. Bu görevliler, parkın temiz tutulmasına yardımcı olmanın yanı sıra ekipman, mobilya ve spor aletlerinin durumunu anlık olarak denetlemekle de sorumlular. Ayrıca görevliler parktaki düzenin korunması için gerekirse davranışlarından dolayı ziyaretçileri de uyarabiliyorlar. Bununla birlikte, bir yöneticinin aksine, bu yeni park görevlilerinin ofiste durmaması benimseniyor. Bu görevlilerin genellikle açık havada olup, ziyaretçilerle daha yakın bir iletişim kurması ve olası bir sorun için ilk temas noktası olması düşünülüyor.

Kaynak: The Mayor

Top