You are here

Paris tarihi merkezi trafiğe kapatmayı planlıyor

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun Fransız başkentini saran hava ve gürültü kirliliğine karşı, kentin tarihi merkezini 2022 yılına kadar yayalaştırıyor. Plana göre, tüm transit araçlar dahil olmak üzere çoğu aracın girişinin reddedileceği bir “Sınırlı Trafik Bölgesi” (LTZ) oluşturulacak. 

Şimdi halka açık istişareler başlatıldı ve konut sakinlerinin geri bildirimleri alınıyor. Parisliler, LTZ konturlarının tanımlanmasına, bölgeye girmeye yetkili araç kategorilerinin belirlenmesine ve hatta özellikle dikkat edilmesi gereken caddelerin belirlenmesine yardımcı oluyor.

Sınırlı Trafik Bölgesi, Madrid, Milano veya Roma gibi birkaç büyük Avrupa kenti tarafından şehir merkezindeki araç akışını azaltmak için kullanılan bir yöntem. Bu yöntem, yolun yayalara, bisikletlere, toplu taşıma araçlarına ve belirli kullanıcı kategorilerine (sakinler, teslimatçı, esnaf vb.) ayrılmasını mümkün kılıyor. Projeye paralel olarak, günlük öneme sahip alanları yerel halka dönüştürmek için “Mahallenizi güzelleştirin” çalışması da başlatıldı. Bu doğrultuda daha fazla yeşil alan, yaya alanları, bisiklet yolları ve hatta mobilyalar kurulabilir.

Belediye Başkanı’nın yeşil tutkusu ona pek çok arkadaş ve düşman da kazandırdı. Kent merkezini yayalaştırmaya yönelik yeni plan, genellikle kent sakinleri, açık hava restoranları ve yoğun araba trafiğini yaşamlarına ve işlerine zararlı olarak gören dükkanlar tarafından övülürken,  dönüşümün yüzlerce deneyimsiz bisikletçinin ve elektrikli scooter sürücüsünün kentin sokaklarında hasara yol açtığı da iddia ediliyor.

Kaynak: The Mayor

Top