Share

New Yorklular Parkların Tasarımı için Fikirlerini Paylaşıyor

ABD’nin New York kentinde, “People Make Parks” adlı bir projeyle, mahallelinin park tasarımına katılımını sağlayan interaktif bir web sitesi kullanıma sunuldu.

“People Make Parks”, New York’ta yaşayan mahallelilerin, kamusal alanların tasarımında aktif rol oynamasını destekleyen Hester Sokak Girişimi ve New York Parkları için program ve projeler üreten ve kar amacı gütmeyen New York Kent Parkları Vakfı ortaklığında gerçekleşen bir proje.

Web sitesi, New Yorkluların parklarının gelecekleri üzerine söz sahibi olmasına destek oluyor. “Parkların tasarım sürecine mahallelinin katılımı sağlanırsa, yerel yönetimler daha iyi parklar yapar ve mahalleliler de bu alanları daha çok sahiplenir” görüşü savunuluyor.

Web sitesi New York Şehri Park ve Rekreasyon Birimi ile toplumsal gruplar arasında bir köprü kuruyor. Web sitesinde yer alan aşamalar, parkların bütçelendirilme, maliyet, tasarım ve denetimine kadar belirlenen süreçte mahallenin katılımının nasıl sağlayacağı konusunda detaylı bilgi veriyor. Aynı zamanda web sitesi üzerinden etkinleştirilen katılımcı etkinlikler yoluyla fikir ve öneriler toplanıyor.

new-york-park-tasarim-katilimcilik new-york-park-tasarim-katilimcilik-6 new-york-park-tasarim-katilimcilik-5 new-york-park-tasarim-katilimcilik-3 new-york-park-tasarim-katilimcilik-1

Kaynak: People Make Parks, Hester Street Collaborative, City Parks Foundation