Share

Lüksemburg Bütün Toplu Taşımaların Ücretsiz Olacağı İlk Ülke Oluyor

Archdaily, Eric Baldwin, Türkçesi: Ece Gülay

Lüksemburg, dünyada toplu taşımaların ücretsiz olacağı ilk ülke olmak için hazırlanıyor. Yeni seçilen başbakan Xavier Bettel ve koalisyon hükümeti gelecek yaz trenlerde, tramvaylarda ve otobüslerdeki tüm ücretleri kaldıracaklarını açıkladılar. Bu girişimiyle ülke, trafik sıkışıklığını hafifletmeyi hedefliyor.

Belçika, Almanya ve Fransa ile çevrili olan Lüksemburg, her sene komşu ülkelerden iş için seyahat eden 400.000’den fazla insana ev sahipliği yapıyor. Bu yıl, Lüksemburg 20 yaşın altındaki herkes için ücretsiz ulaşım önerisine başladı. Aynı zamanda ortaokul öğrencileri de okul ile ev arasında ücretsiz servis kullanıyor. Ayrıca Lüksemburg, şu anda Avrupa Birliği’nde nüfusuna oranla en fazla araba popülasyonuna sahip olan ülke konumunda.

The Guardian’ın belirttiğine göre, trenlerde birinci ve ikinci sınıf kompartımanlarla ilgili ne yapılması gerektiğine henüz bir karar verilmedi. Yolcular şu anda iki saate kadar olan yolculuklar için 2 Euro ödeme yapıyor. Koalisyon hükümeti gidilen mesafeye göre taşıtlara vergi indirimi yapmayı gözden geçirmeyi planladığını söylerken, 2020 ile birlikte tüm biletlerin kaldırılacağı belirtildi.

Kaynak: archdaily.com