You are here

Los Angeles: Melekler Şehri Veriyi Hayata Geçirmede Yol Gösteriyor

Kristin Taylor, 25.01.2018 / Çeviri: Elif Günel 

Los Angeles Belediye Binası’nın manzaralı bir odası var. Halka açık gözlem alanına yolu düşen ziyaretçiler, 3,9 milyon kişiye ev sahipliği yapan şehrin uçsuz bucaksız panoramik manzarasının keyfini çıkarabilirler. Belediye binasında, iş uygulamaları ile dolu; seçimlerden sonra Belediye Başkanı Eric Garcetti gözlem alanına geldi, etrafına bakındı ve verilerin şehrin dokunduğu her şeye nasıl yerleştirileceğini belirlemek için harekete geçti.

Belediye Başkanı Garcetti, What Works Cities’e şöyle diyor: “Eldeki veriler problemin çözümüne sadece ışık tutmuyor, hedefli bir hamle için ilham da veriyor”. Ve ekliyor: “Veri; daha aktif, daha etkili ve daha fazla müdahil olmamızı sağlıyor”.

İşte tam da bu yüzden Belediye Başkanı Garcetti’nin ilk hamlelerinden biri şehrin 36 genel müdürünün hepsinin kendi müdürlüklerinin başarısı için önem taşıyan ölçütler geliştirdiğinden emin olmak ve sonrasında, ideallere giden yoldaki gelişmeyi kayıt altına alacak veriyi takibe başlamaktı. Bu gelişme, şehir sakinlerinin bizzat şehir ve belediyelerin performansını takip edebileceği Belediye Başkanının Panosu’nda (Mayor’s Dashboard) yayınlanarak, kentsel hizmetlerin sağlanmasında şeffaflık için bir emsal teşkil etmiş oluyor.

CleanStat

Belediye Başkanı Garcetti’nin Temele Dönüş (Back to Basics) projesinin bir parçası olan CleanStat, ekonomik durumlarından bağımsız olarak tüm toplulukların temiz sokakların tadını çıkarabilmesi için 2016 yılında yürürlüğe girdi. Ülkenin en kapsayıcı, sokak sokak temizlik değerlendirme sistemi olan CleanStat, üç ayda bir istatistikleri ve sokak temizliğindeki eğilimleri belirlemek için bütün şehrin mahalle mahalle temizlik istatiklerinin kaydını tutuyor.

Bir sağlık   hizmetleri görevlisi LA sokaklarından birine Temiz Sokaklar (Clean Streets) girişimi kapsamında temizlik skoru veriyor.  (Fotoğraf: Los Angeles Times)
Bir sağlık hizmetleri görevlisi LA sokaklarından birine Temiz Sokaklar (Clean Streets) girişimi kapsamında temizlik skoru veriyor. (Fotoğraf: Los Angeles Times)

Belediye Başkanı Garcetti şöyle diyor: “Belediye Başkanı olarak seçildiğimde, önceliğim bütün Los Angeles sakinleri için yaşam kalitesini artırmaktı; elde edilen verileri değerlendirme, izleme ve uygulama için kullanmak bu ideali gerçekleştirmemizi sağladı”. Ve ekliyor: “İstatistikleri kullanmak şehri temiz tutma çabalarımızın odağını tepkisel yaklaşımdan uzaklaştırıp, sistemli ve adil bir yaklaşıma taşıdı”.

CleanStat sayesinde, Sağlık Hizmetleri Bürosu’nda çalışan görevliler şehrin 30.000 kilometreden daha fazla mesafeye tekabül eden sokak ve yollarını dolaşıp; bu sokak ve yollara her üç ayda bir 1 ve 3 arasında – veya temiz ya da temiz değil şeklinde – bir temizlik skoru belirliyor. Bu skorlar, müdürlük görevlilerinin şehir performansını izleyebileceği ve şehir sakinlerinin Belediye’nin 2018’e kadar düşük skorlardan kurtulma hedefini takip edebileceği Temiz Sokaklar Endeksi’ne ekleniyor. Sürece daha doğrudan dâhil olmak isteyen şehir sakinleri ise, kendi mahallelerini daha temiz bir hale getirecek bir proje için, muhtemel bir finansman da sağlayabilme getirisiyle, Temiz Sokaklar LA Görevi’ne (Clean Streets LA Challenge) kayıt olabiliyor.

Temiz Sokaklar temizliğinden önce ve sonra.
Temiz Sokaklar temizliğinden önce ve sonra.

Çalışanlar, veri değerlendirmelerini sürdürürken hizmet talepleri de oluşturdukları için, bu yeni yaklaşım müdürlüğün geri dönüşlerde daha hedefe yönelik olmasına yardımcı oluyor. Bu sayede kaynaklar, yerleşim yerlerinin ihtiyaçları için kullanılabiliyor ve isteklere geri dönüş yapan ekipler, verimliliği en üst düzeye çıkarabiliyor. Müdürlük ayrıca önceden bu kadar bildirimi yapılmayan ama bu proje sayesinde her üç ayda bir bildirilen ve sayıları 4000 ve 6000 arasında değişen hizmet talebine de cevap veriyor, çünkü böylece sokaklar daha çabuk temizleniyor. Görünen köy kılavuz istemez – CleanStat’in yürürlüğe girmesinden yalnızca bir sene sonra, şehir yönetimi kirli sokakların sayısını %82 oranında azalttı.

Kira Sabitleme Belediye Yönetmeliği Kampanyası (Rent Stabilization Ordinance Campaign)

Ülke çapında birçok şehirde olduğu gibi, Los Angeles’ta da makul fiyatlı evlere yeterli sayıda erişim sağlamak zorlu bir iş. Yine de, şehrin Kira Sabitleme Belediye Yönetmeliği (KSBY) tarafından kapsanan 624,000 ünitede yaşayan kiracılar, aşırı kira artışına karşı koruma da dâhil olmak üzere, evlerinde yaşamaya devam etmelerini sağlayacak birçok hakka sahip. Ancak şehrin İmar ve Kamu Yatırımları Müdürlüğü, şehir sakinlerini araştırmaya başladığında, çalışanlar endişe verici bir keşifte bulunuyor: Kiracıların neredeyse üçte biri ve ev sahiplerinin de en az bir o kadarı, KSBY dâhilindeki hak ve sorumluluklarını ya yanlış biliyor, ya da hiç bilmiyor.

Veri ve istatistikler, Los Angeles'ın, KSBY kapsamında, hangi mahallelerinde kiracıların hakları hakkında farkındalık yaratmak için kampanya başlatılacağının belirlemesinde yardımcı oldu.
Veri ve istatistikler, Los Angeles’ın, KSBY kapsamında, hangi mahallelerinde kiracıların hakları hakkında farkındalık yaratmak için kampanya başlatılacağının belirlemesinde yardımcı oldu.

Belediye Başkanı Garcetti’nin Bütçe ve Yenilik Bürosu kapsamındaki Yenilik Takımı sayesinde, 2016 yılında Los Angeles’ta kiracıların hakları, kolay anlaşılabilir eğitici el kitaplarının yapılması ve dağıtılması, PSA atamaları ve daha birçok şey hakkında farkındalık yaratmak amacıyla oluşturulan ve çok yönlü bir kampanya olan “Kiracılar için Ev” başlatıldı. Kampanyanın zor durumda olan kiracıları hedeflediğini garantilemek için Yenilik Takımı, evden çıkarılma oranlarını evden çıkarılmaların görülebileceği muhtemel yerler hakkında (özellikle yıllık geliri 30.000 dolardan az olan evler ve KSBY evlendirme ünitelerinin ve şikâyetlerin yoğunlukta olduğu yerler) tahmini oranlarla birleştirerek, bir endeks oluşturdu. Kampanya ilk senesinde internet üzerinden 20.000’den fazla kişiye; sahada da titiz tutumuyla, çok dilli el kitaplarıyla, otobüs ve banklardaki stratejik reklam ilanlarıyla daha da fazla kişiye ulaştı – ve her bir hamlesinde tek amaç KSBY kapsamı altındaki kiracı ve ev sahiplerinin hak ve sorumlulukları hakkında farkındalık yaratmaktı.

Daha Fazla Veri, Daha Fazla Çözüm

Veri ve istatiklerin kullanılmaya başlanması beraberinde dikkate değer gelişmeler getirdi. Örneğin tüm müdürlüklerdeki çalışanlar, kamu için yeni hizmet geliştirirken, emlak değer ve kazançlarını daha iyi artırmayı sağlayan ve tüm belediye mülklerini kayıt altına alan bir portal oluşturuldu. Baş Tedarik Şefi’ne yakın geçmişte gelen bir karar şehrin, yeni teknolojik gelişmeler ve istatistik oluşturma kapasitesine bir yanıt olarak tedarik sürecini modernize etmedeki kararlılığını gösteriyor. Veri Bilim Federasyonu (Data Science Federation) sayesinde şehir, yerel yüksekokul ve üniversitelerle işbirliği yapıyor. Bu işbirliği, şehrin veri güdümlü kaynak kullanımını hızlandırıyor ve aynı zamanda yerel yönetime yeni bir beceri kazandıracak kanalı oluşturuyor. Şehir; verileri, polis işe alma, problem kesişimleri ve kent ısı adası etkisine potansiyel çözümler gibi sorunların muhtemel çözümleri, sorunlar derecelendirmeden önce test ederek, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamakta kullanıyor.

Şehrin veri odaklı çalışması, aynı zamanda şehir sakinlerinin sivil katılımını artırmayı hedefliyor. Los Angeles’ın açık veri portalı, ziyaretçileri “kendilerine uygun olan veriyi bulmaları” için davet ediyor; GeoHub ise sağlıkla, güvenlikle, okullar ve daha fazlasıyla ilgili, birbiriyle bağlantılandırılmış halka açık verilere hızlı erişimle, şehir sakinlerini güçlendiriyor. Bu çabalar şeffaflığı sağlamak kadar şehir sakinleriyle işbirliği içinde ve çözüm odaklı bir ilişki kurmakla da alakalı. Belediye Başkanı Garcetti, “Belediye, işlerimiz hakkında tartışmak üzere şehir sakinlerini bilgilendirirken, kapılarımızı, şehir sakinlerine, doğru çözümlere yönelik çalışmada bize yardımcı olmaları için açıyoruz.” diyor ve ekliyor, “Los Angeles yol gösteren bir şehir, biz de yenilik için gerekli olan veri ve istatistiklerin erişilebilir olduğu bu devirde; bu yolu daha iyi bir kapsayıcılık, daha iyi fırsatlar ve vatandaşlarımız için dürüstlük ve eşitlik sağlamak için döşüyoruz.”

Kristin Taylor, What Works Cities’in Kıdemli İletişim Müdürü.

Kaynak: medium.com

Top