Share

Londra’da Belediye Başkanlığı Yarışı Hareketleniyor

The Guardian’da yayınlanan habere göre, İngiltere’de 5 Mayıs’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesi Londra’nın belediye başkanlığı için rekabet kızışmaya başladı. Liberal Demokrat belediye başkanı adayı Caroline Pidgeon, halihazırda 10.50 sterlin olan trafik vergisini 13 sterline yükseltme ve trafik vergisi uygulamasında trafiğin yoğun saatlerinde trafiğe çıkan araçlar için vergiyi 19 sterlin düzeyine çıkarma vaadinde bulundu. Pidgeon, hava kirliliğiyle mücadele için de önlemler alınacağını açıkladı. Pidgeon, trafik sıkışıklığının uygunsuz hal yaratmasının yanı sıra insanların sağlığını da mahvettiğini ve 2003 yılında eski başkan Ken Livingstone tarafından getirilen “ücretli trafik bölgesi” uygulamasının caydırıcılığının ancak daha yüksek miktarlar uygulanarak geri getirilebileceğini ifade ediyor.

londra-belediye-baskanligi-yarisi
Londra’da trafik yoğunluklu bölgelerde, motorlu araçlara özel bir trafik vergisi uygulanıyor ve bu verginin alındığı alanlar şekildeki gibi işaretleniyor.

The Guardian yazarı Dave Hill’in aktardığına göre, farklı partilerin belediye başkan adayları Londra’nın en önemli alışveriş caddelerinden biri olan Oxford Caddesi’nin araç trafiğinden arındırılması konusunda hemfikir.

Başkanlık yarışının en güçlü adayı olduğu herkesçe malum olan İşçi Partisi adayı Sadiq Khan, Londra’yı hava kirliliğinden kurtarmak şeklindeki geniş çaplı vaadin bir parçası olarak, Oxford Caddesi’ni “sıralı ağaçların çevrelediği bir alışveriş cennetine” dönüştürmek istediklerini belirtmişti.  Yeşillerin adayı Sian Berry de Londra’daki A40 anayolunun 1 km’den fazla bir bölümünün motorlu araç trafiğinden arındırılacağını vaat ediyor. Muhafazakar aday Zac Goldsmith de motorlu taşıt karşıtı kervana katılarak, yine Oxford Caddesi’nde “daha fazla yayalaştırma” yapılacağı vaadinde bulundu.

Dave Hill’in bir diğer haberine göre Yeşiller Partisi adayı Sian Berry, London City Havaalanının kapatılması ve bu alanın yeni bir konut ve iş bölgesi olarak yeniden geliştirileceği yönünde bir vaatte bulundu. Yeni düzenlenecek bu alanda ayrıca kültürel tesisler, dükkanlar ve girişimciler için yatırıma uygun alanlar bulunacak.

Kaynak: The Guardian