Share

Avustralya Hükümetinden Kentsel Ağaç Yoğunluğunu Arttırma Planı

Avustralya Çevre Bakanı Greg Hunt, önümüzdeki 18 ay içinde hükümetin kent alanlarındaki ağaç örtüsünü arttırma konusunda vizyon oluşturacağını aktarıyor. Greg Hunt, Sydney’de yaptığı bası açıklamasında 2016 ve 2017 yılları boyunca Avustralya’daki mevcut hükümetin yerel yönetimlerle birlikte çalışarak yeni kentsel bitki örtülerinin oluşturulması için onar yıllık hedefler belirleyeceğini söyledi.

avustralya-agaclandirma-kentsel-bitki-ortusu-2

Hunt’a göre, yeni korulukların yaratılmasıyla birlikte, kentsel ısıda düşüş gerçekleşirken, kent alanında yaşayan tüm canlıların sağlık koşulları da iyileşmeye başlayacak.

The Guardian’da yayınlanan haberde, Hunt’ın konuyla ilgili şu sözlerine yer veriliyor: “Görevimiz önce hedefleri belirlemek ve on yıllar içinde bu hedefleri yükseltmeye devam etmek. Bu sayede 2020 yılına dek, mevcut “20 Milyon Ağaç”, “Yeşil Ordu” ve “Ulusal Arazilerin Korunması” adlı programlarımız kapsamında da aşama kaydetmeye devam ediyor olacağız.”

Avustralya Varlıkları Koruma Vakfı (The Australian Conservation Foundation, ACF) da hükümetin ağaç örtüsünü arttırma hamlesini destekliyor ve ağaçların kentler için “doğal serinleticiler” olduğunu belirtiyor. ACF Kampanya Direktörü Paul Sinclair, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Avustralya’nın doğası her ne kadar romantikleştirilerek sunulsa da, artık nüfusun büyük çoğunluğunun kentlerde yaşadığı bir gezegende, Avustralya nüfusu da en fazla kentleşmiş nüfuslar arasında ilk sıralarda.” Sinclair ayrıca yeşil alanlara ve verimli ulaşım ağlarına sahip kentlerin yaratılması için ulusal bir strateji geliştirmeleri konusunda Bakan Hunt’a çağrıda bulundu ve Avsutralya’daki genel altyapının da ormanlar, ırmaklar ve sulak alanları göz önünde bulunduran bir biçimde hazırlanması gerektiğini belirtti.

Kaynak: The Guardian