You are here

Londra’da 5 milyon kişi daha temiz havaya kavuşacak

Londra’nın ultra düşük emisyon bölgesi (ULEZ – Ultra-Low Emission Zone) önümüzdeki Ağustos ayından itibaren başkentin tamamına yayılacak. Böylece 5 milyon kişi daha temiz havaya kavuşacak. Bunun için eski ve çevreyi kirleten araç sürücülerinin, 29 Ağustos 2023 tarihinden itibaren Londra genelinde araçlarını kullanmak için günde 12.50 Sterlin ödemeleri gerekecek.

Londra Belediye başkanı Sadiq Khan, kentin zehirli havasının ve iklim acil durumunun, bu uygulamayı bir halk sağlığı zorunluluğu haline getirdiğini ve elde edilen gelirin toplu taşımaya gideceğini belirtiyor: “Son kanıtlar hava kirliliğinin bizi beşikten mezara kadar hasta ettiğini gösteriyor. Londralılar kanser, akciğer hastalığı, bunama ve astım gibi hayatlarını değiştiren hastalıklara yakalanıyor. Ve bu durum özellikle çocuklar için tehlikeli.”

Transport for London (TfL)’dan Alex Williams ise projenin “Londra dışındaki otobüs ağında yapılacak önemli iyileştirmelerle tamamlanacağını ve toplu taşımanın arabaya daha cazip bir alternatif haline getirileceğini” vurguluyor. ULEZ’in genişletilmesi bu anlamda gelir elde etmekten ziyade çevreyi en çok kirleten araçların yoldan çekilmesine yarayacak.

Tower Hill’den bir ULEZ (Ultra Düşük Emisyon Bölgesi) tabelası

TfL’nin tahminlerine göre, Londra’nın günde 160.000 otomobil ve 42.000 kamyonet giren dış bölgelerinde seyreden araçların yaklaşık %15’i bu ücretten sorumlu olacak. Bu genişlemeden önce on binlerce sürücünün uyumlu araçlara veya diğer modlara geçmesi gerekiyor.

“Trafik sıkışıklığının ekonomiye yılda 5 milyar sterline mal olduğu ve net sıfır hedeflerimize ulaşmak için araç kilometrelerinde %27’lik bir azalma gerektiği düşünüldüğünde, bu bir öncelik olmalıdır.” diyen BusinessLDN’in genel müdür yardımcısı Muniya Barua da bu adımı memnuniyetle karşılayanlardan.

Kaynak: The Guardian

Top