Share

Elektrikli bisiklete geçmek için 4 bin Avro teşvik

Fransa çevreyi kirleten eski arabalar yerine temiz, verimli ve kente daha uygun bir elektrikli bisiklete geçmeyi kabul edenlere 4 bin Avro ödüyor. 

The Times’ın haberine göre, 4 bin Avroluk teşvikin tamamı düşük emisyonlu kentsel bölgelerde yaşayan düşük gelir grubundaki kişilere veriliyor. Daha varlıklı kesimler ise gelir düzeyleriyle orantılı olarak elektrikli bisikletler için 400 €’ya kadar sübvansiyon alabilecek. Paris’in Sosyalist-Yeşil konseyi ise bir e-bisiklet veya katlanır pedallı bisiklet alınması için 500 Avro’ya kadar destek sunuyor.

Fransa’nın en büyük e-bisiklet teşviki

Fransa, sürücüleri otomobillerinden çıkarıp daha küçük ve çevreye daha duyarlı ulaşım biçimlerine yöneltmek için yoğun çaba harcıyor. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, kenti bisikletlilere, yayalara ve diğer alternatif ulaşımlara daha dost hale getirmek için agresif bir yaklaşım benimsiyor. Zira bu, kent sakinlerinin daha erişilebilir bir şehir planlaması talep etmesiyle dünya genelindeki şehirlerde de giderek yaygınlaşıyor.

İnsanların hareketliliğine öncelik verecek şekilde tasarlanan yürünebilir şehirler kavramı (walkable/bikeable city), Avrupa ve ABD’nin büyük bir bölümünde politika değişikliği çağrılarına yol açtı. Bu çağrılar, araç şeritlerinin ve cadde üstü park yerlerinin toplu taşıma veya bisiklet yolları için özel şeritlere dönüştürülmesi ve kaldırımların genişletilmesi anlamına geliyor.

Dahası birçok yerde, özellikle de en kalabalık kentsel alanlarda araç kullanımını caydırmak için kent merkezlerinde otomobiller yasaklanmakta veya trafik sıkışıklığı fiyatlandırması uygulanmaktadır. Ayrıca bazı ülkeler, vatandaşlarına otomobil kullanmak yerine işe bisikletle gitmeleri için vergi teşvikleri de sunmaya başladı.

Avrupa çapında faaliyet yürüten Hafif Elektrikli Araç Derneği (LEVA-EU)’ne göre, Belçika kısa süre önce bisikletle işe gitme teşvikini kilometre başına 0,25 Avro’ya çıkardı. Hollanda neredeyse aynı miktarda, İngiltere ise daha da fazlasını sunuyor. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, işe gitmek için bisikletlerini kullananlar için mil başına yaklaşık 0,26 ABD doları tutarında bir kilometre ödeneği mevcut. Birleşik Krallık ayrıca bisikletçileri indirimli bisikletler ve bisiklet ekipmanları ile ödüllendiren bir kirala-sahip ol teşvik programı da sunuyor.

Kaynak: Electrek