You are here

Barselona’da e-ticaret teslimatlarından harç alınacak

Barselona, İspanya’da e-ticaret şirketlerinin kamusal alanları teslimat araçlarıyla doldurmasını engellemek amacıyla bu şirketlerden ücret alan ilk şehir olmayı hedefliyor. Çeşitli onay aşamalarından geçmesi gereken bu girişimin Şubat ayından sonra uygulanmaya başlanması bekleniyor.

Covid 19 salgını, online alışverişin ve eve teslimatın popülerliğini arttırdı. İzolasyon sürecinde ihtiyaç karşılayan bu gelişme sırasında sokaklar günlük trafikten oldukça arınmıştı. Fakat normalleşme süreciyle birlikte teslimat araçlarındaki artış sokak akışını ciddi şekilde zorlamaya ve gürültü kirliliğini artırmaya başladı.

E-ticaret devlerinin gücünün sınırlandırılması
Bu yeni harç uygulamasının özellikle e-ticaret sektöründeki büyük ve yerleşik oyuncuları kapsaması planlanıyor. Daha spesifik olarak, nihai müşteri teslimatlarından elde edilen yıllık brüt geliri 1 milyon Euro’yu aşan şirketlere uygulanacak.

Harç tutarı, vergi dışı bırakılan işlemler düşüldükten sonra, şirket tarafından fatura edilen brüt gelirin yüzdesine göre belirlenecek. Söz konusu uygulama şirketin faaliyetini başka şirketlere ya da serbest meslek sahiplerine taşeron olarak devretmesi halinde de uygulanacak.

Kaynak: The Mayor

Top