Share

Londra, Mil Başına Yol Ücretlendirmesini ve Yeni Park Yasağını Düşünüyor

Londra Belediye Başkanı Sadıq Khan, trafik tıkanıklığı ve hava kirliliğini azaltabilmek için günde 3 milyon araba yolculuğunu bitirmek ve insanları yürümeye ve bisiklet sürmeye teşvik etmek istiyor.

Londra, başkentte günde 3 milyon araba yolculuğunu azaltmak için mil başına yol ücreti ve planlama aşamasında olan yeni sitelerde otopark yasağı getirmeyi düşünüyor. Londra Belediye Başkanı Sadıq Khan tarafından geçtiğimiz Çarşamba günü yayınlanan ulaştırma stratejisine göre; yolculukların %80 oranında toplu taşıma, bisiklet ve yürüyüş ile yapılması için hedefler belirlenecek.

Khan, “Londra’nın nüfusu 10 milyondan fazla olacak şekilde artış gösteriyor ve gelecekteki sağlık ve refahımız arabalara olan bağımlılığı azaltmamıza giderek bağlı hale geliyor. Şehrimizde hayatın akışını değiştirme konusunda hırslı olmalıyız. 2041 yılıyla beraber ulaşım ağımızda 5 milyon ilave yolculuk yapılıyor olacak, biz de aynı zamanda kendimize günde 3 milyon araba yolculuğunu azaltmak gibi cesur bir hedef koyuyoruz. Gündelik yaşamda Londralılar için araç kullanımının en ekonomik, güvenli ve uygun seçenek olmamasını sağlamamız gerekiyor. Bu sadece Londra geliştikçe trafik tıkanıklığıyla baş etmek için değil, aynı zamanda toksik hava kirliliğini azaltmak ve tüm Londralıların sağlığını iyileştirebilmek için de çok önemli.” dedi.

Düşünülen tedbirler arasında daha fazla arabasız bölge ve araçsız günler hedefleniyor. Belediye Başkanı, yeni siteler içindeki otoparkı sınırlandırmak, toplu taşımaya yakın olanların ise araçsız olmasını sağlamak için çabalayacak. Bunun yerine, sitelerde otopark olarak düşünülen yerlere güvenli bisiklet park yerleri ve elektrikli araç şarj etme noktaları yapılması talep edilecek.

Belediye başkanı Londra ulaşımında mevcut tıkanıklığı giderebilmek için yeni çözümler geliştirecek ve mevcut trafik sıkışıklığı ücretini güncelleyerek yol kullanımı ve emisyona dayalı tek bir ücret getirecek.

Planların bir başka unsuru da Londra’daki hava kirliliğinin yarısından sorumlu olan motorlu taşıt trafiğini azaltıp, hareketsizlikten kaynaklanan hastalıkları yenmek için yürüyüş ve bisiklet kullanımını teşvik etmek ve “sağlıklı sokaklar”a odaklanmak olacak. Bu amaçla, başkentte bisiklet kullanımı için yaklaşık 2.1 milyon pound tahsis edilmiş durumda.

Sustrans Londra Ulaşım Derneği Direktörü German Dector -Vega, planı memnuniyetle karşılayarak “Londra’nın harika bir şehir olarak başarısını sürdürmeye devam edebilmesi, aşırı araba kullanımıyla birlikte gelen kirlilik, hastalık, tıkanıklıklar olmaksızın hareket edebilmemize bağlı. Artık Londra sokaklarının %95’ine sahip olan ilçelerinin yürüyüş ve bisiklet için gerçek anlamda fark yaratacak yenilikler getirmeye devam etmesi şart.” dedi.

Önümüzdeki yılların planlarını ortaya koyan ulaştırma stratejisi, geçtiğimiz Çarşamba günü (21 Haziran) istişarede bulunulmak üzere yayınlandı.

Kaynak: The Guardian