You are here

Finlandiya kenti Turku, kent trafiğinin güvenliğini sağlama konusunda kararlı

Finlandiya kenti Turku, e-scooter kullanıcılarının, bisikletlilerin ve yayaların güvenliği için yeni önlemler aldı.

Son yıllarda e-scooter’lar tüm dünyada sokaklarda boy göstermeye başladı. Bu araçlar aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıktı ve milyonlarca insan için güvenilir bir ulaşım haline geldiler.

Şüphesiz sayısız faydaları olsa da paylaşılan e-scooter’lar aynı zamanda çeşitli problemler de ortaya çıkarıyor. Çünkü bunları güvenli bir şekilde nasıl kullanacağını bilmeyen birçok insan var. Bu da hem kullanıcıların hem de yayaların hayatlarını riske atıyor. Dahası, kullanıcılar araçları genellikle uygun olmayan yerlere park ettiğinden, kaldırımlar ve bisiklet şeritleri erişilemez hale geliyor.

Park bölgeleri ve yeni güvenlik yönergeleri hazırlanıyor

Turku Belediyesi bu sorunlara istinaden e-scooter kullanımı için yeni yönergeler hazırladığını duyurdu. Belediye, e-scooter’ların yürümeyi ve bisiklete binmeyi engellemesinin önüne geçmek için park alanlarını ve parklanmanın yasak olduğu bölgeleri tanımladı. Ayrıca, tüm kent trafiğinin güvenliğini garanti eden kurallar geliştirmek için bu hizmetleri sunan mikro mobilite şirketleriyle daha fazla işbirliği yapmaya başladı.

Proje Müdürü Stella Aaltonen konuyla ilgili şunları söyledi: “Turku sokaklarında elektrikli scooterların ortaya çıkmasıyla, trafik güvenliği ve sokakların kullanımı konusundaki tartışmalar canlandı. Belediye bu nedenle, şirketlere iyi uygulamalar konusunda rehberlik etmek istiyor. Amacımız yeni ulaşım modellerinin işlevsel ve güvenli olmasını ve doğal olarak diğer ulaşım seçenekleriyle ilişkili olmalarını sağlamak.”

Son olarak, Turku Belediyesi sakinlerini e-scooter kullanırken dikkatli olmaya çağırıyor; kullanıcıları bisiklet şeritlerinde sürmeye, hızlarını ayarlamaya ve trafiği engellemeyecek şekilde park etmeye teşvik ediyor.

Park yerlerini boyayan, park yasak bölgeleri geliştiren, mikro mobilite şirketleri için yönergeler hazırlayan ve kent sakinlerine dikkatli olmalarını hatırlatan Turku Belediyesi, tüm bunların yanı sıra yakın gelecekte bir de mobilite kampanyası başlatmayı planlıyor.

Kaynak: The Mayor

Top