Share

Lizbon’da e-scooterlara sınırlama geliyor

Lizbon Belediye Meclisi, sokaklarda dolaşan e-scooter’lar için daha katı kurallar öngören bir anlaşma imzaladı. Özel sektör firmalarıyla yapılan anlaşma, iki tekerlekli araçların hızla çoğalması nedeniyle altüst olan sokak trafiğine bir düzen getirmeyi amaçlıyor.

Hız sınırı saatte 20 km’ye düşürüldü

Özellikle scooterların karıştığı kazaların olasılığını ve şiddetini azaltmak amacıyla hız sınırının düşürülmesi önemli bir adım oldu. Anlaşmada yer alan bir diğer husus da scooterların kendilerine ait park yerlerinin olması ve gelişigüzel bırakılmaması.

Bu iki tedbire ek olarak, şehirdeki scooter trafiğinin neden olduğu aşırı kalabalığı azaltmak için belediye ve operatörler dolaşımda olan maksimum araç sayısı konusunda da anlaştı. Bu sayı kış aylarında operatör başına 1.500 olacak, bahar ve yaz aylarında ise 1.750’ye kadar çıkabilecek.

E-scooter’ların neden olduğu üç ana sorunun çözülmesi gerekiyor
Kamu-özel sektör anlaşmasının üç ana noktası, Portekiz başkentinin cadde ve kaldırımlarındaki trafiği düzenlemeyi amaçlıyor. Ancak özel işletmecilerin değişiklikleri uygulamak için iki ay süreleri var.

The Portugal News’in haberine göre, Belediye Başkanı Carlos Moedas değişikliklerin çok daha kapsamlı olmasını isterdi ve 20 km/s hızın bile çok hızlı olduğunu söyledi. Lizbon Belediyesi scooter sürücülerini scooterların park edilmesi gereken ‘sıcak noktalar’ konusunda da bilgilendirecek. Etkin noktada bulunmadıkları takdirde yolculuğun tamamlanması mümkün olmayacak ve ödeme uygulama üzerinden kesilmeye devam edecek.

Moedas ayrıca Hükümetten scooterların ruhsatlandırılmasından sorumlu olabilmeleri için belediyelere yetki devri yapmasını istedi.

Kaynak: The Mayor 11.01.2023