Share

Viyana’da e-scooterlara ağır düzenlemeler yolda

Geçtiğimiz hafta Viyana’da yetkililer e-scooter ekosistemine yönelik ağır düzenlemelere ilişkin planlarını açıkladı. Önerilerden çıkarılacak en önemli sonuçlardan biri, şehir merkezindeki scooter sayısının en fazla 500 ile sınırlandırılması. Halihazırda Viyana’nın şehir merkezinde park halinde yaklaşık 1.500 scooter olduğu düşünüldüğünde bu ciddi bir kısıtlama olacak. Ayrıca, artan trafik olayları nedeniyle scooterların daha sıkı trafik kurallarına, yaş sınırlamalarına ve hız limitlerine tabi tutulması da planlanıyor. Yeni düzenlemelerin Mayıs 2023’te yürürlüğe girmesi planlanırken, yerel meclis önlem paketini Aralık ayında oylayacak.

E-scooter’lara sınırlama
Bu politikanın en büyük amaçlarından biri e-scooter’ları şehir merkezinden uzaklaştırmak ve şehir içi ulaşım dokusuna daha sorunsuz bir şekilde entegre etmektir. Bu nedenle, yeni düzenlemelerle birlikte kaldırımlara park etmenin yasaklanacak olması çok önemli bir nokta.

Zira Viyana’nın kaldırımlarını scooter park yerlerine dönüştürmek yayaların alanını ellerinden almaktan başka bir işe yaramıyor. Bunun yerine şehir özel park alanları oluşturacak. Dahası, yerel yönetim kuralları ihlal eden vatandaşların peşine düşmeyecek – bunun yerine bu kısmı şirketlere bırakacak. Dahası, bir şirketin çok fazla ihlalde bulunması halinde, yönetim bu şirketi güvenilmez bir ortak olarak görerek Viyana’da faaliyet gösterme lisansını iptal edebilecek.

Yetkililer e-scooter hızını mevcut 25 kilometre yerine saatte 20 kilometre ile sınırlamayı da planlıyor. Buna ek olarak 12 yaşın altındaki çocuklar bunları kiralayamayacak. Yerel trafik kuruluşu KfV’nin verilerine göre, scooterların henüz yeni olduğu 2018 yılında, kazalarla ilgili olarak 1.025 yaralanma ve 17 ölüm meydana geldi. Ancak 2021’de bu sayı 2.560 yaralı ve 24 ölüm olarak değişti ve hükümetin tepkisine yol açtı.

Kaynak: The Mayor 28.11.2022