Share

Online Harita “Destination Pride” Kentlerin Ne Kadar LGBTİ Dostu Olduğunu Söylüyor

Katharine Schwab / 24.01.2018 (Çev: Melike Akkaya)

“Destination Pride”, LGBT konularına nasıl yaklaştıklarına göre dünya çapındaki şehirleri sıralayan yeni bir veri görüntüleme sitesidir.

Flags-1920x610

Nereye gideceğimize nasıl karar veririz? Belki bir plaj kaçışı ya da romantik bir kentsel deneyim arıyoruz. Fakat LGBTİ topluluğunun üyeleri için bir seyahat yeri seçmek her zaman kolay değildir – yolcular; evlilik eşitliği, cinsel faaliyet yasaları ve sivil haklar gibi LGBTİ konularına yönelik bir yerin tutumundan haberdar olmaya ihtiyaç duyarlar.

Kâr amacı gütmeyen PFLAG Kanada ve Kanada reklam ajansı FCB/SIX tarafından yayınlanan yeni bir araç, LGBTİ yolcularına dünyanın herhangi bir yerinin topluluğa ne kadar dostça yaklaştığını hızlı bir şekilde verir. PFLAG Kanada, ailelerin LGBTİ konularında farklılıkları kabullenmeye yardımcı olmayı amaçlarken, proje fikri aslında, daha sonra aracı hayata geçirmek ve insanlara, farklı yerlerdeki LGBTİ insanlarına yönelik yasalar ve duyarlılık hakkında bilgi vermek için PFLAG Kanada ile ortak olan reklam ajansından geldi.

FCB/SİX’in kreatif direktörü Ian Mackenzie, “Aynı cinsiyette bir çift olarak otelde check-in yaparken personelin sizinle ilgili hangi varsayımlarda bulunduğu gibi bu tür mikro anlardan, LGBTİ topluluğuyla ilgili oldukça ağır kanun ve yönetmeliklere sahip olan Mısır’a seyahat etmek gibi büyük şeyler.” diyor.

Destination Pride” adlı araç, kullanıcıların bir şehir araması yapmalarına imkân sağlar ve ikonik gökkuşağı Pride bayrağını bir veri görselleştirmesine dönüştürerek hızlıca o şehrin puanını ayrıntılarıyla sunar. Bayrağın gökkuşağı renklerinin her biri çubuk grafik haline gelir ve bu çubuklar farklı birer LGBTİ haklarının farklı alanlarını temsil eder. İlk beş renk; Equaldex ve Vikipedi adlı bir LGBTİ veri tabanından alınan evlilik eşitliği, cinsel aktivite kanunları, cinsiyete karşı koruma yasaları, ayrımcılıkla mücadele yasaları ve medeni haklar ve özgürlükler hakkındaki verilere dayanmaktadır. Son mor çubuk, o şehirdeki sosyal medya duyarlılığını ölçmekte ve son 90 gün içinde Twitter gibi platformlarda meydana gelen olumlu LGBTİ yorumlarının ortalama yüzdesini temsil etmektedir. Her şehrin veri görselleştirmeleri interaktif olup, her bir kategori hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ne anlama geldiğini öğrenmek için tıklamanıza izin verir. Bu haklara ilişkin korumaları dünyaya iletmenin bir yolu olarak Pride bayrağını kullanmak akıllı, şık bir veri görselleştirme parçasıdır.

Destination Pride, dünya genelinde 2.000 şehirde ayrıntılı veri barındırıyor ve bir yer için belirli verilere sahip değilse, daha büyük bir bölgeye dayalı bir puanı tahmin ediyor. Her bir puan, bayrak görselleştirmesini oluşturan altı öğeye bakan ve bunları tek bir sayıya dönüştüren bir algoritmaya dayanmaktadır; örneğin New York 66, San Francisco 68. Nüfus bakımından dünyanın en büyük 100 kentinden bu puanlara göre LGBTİ topluluğu için en güvenli olanları; Buenos Aires, Sao Paolo ve Mexico City dahil olmak üzere başlıca Orta ve Güney Amerika şehirleridir. Bunlar, eşcinsel hakları ile bağlantı kurabileceğiniz, San Francisco, Londra veya Barselona gibi tipik şehirler değildir ve Mackenzie, bu aracın LGBTİ topluluğuna, haklarının güçlü şekilde korunacağı diğer daha az turistik yerler hakkında bilgi sağlayabileceğini ummaktadır.

En düşük puana sahip şehirler ise başlıca Orta Doğu ve Kuzey Afrika olmak üzere; Tahran (İran), Bağdat (Irak) ve Giza (Mısır). Bununla birlikte, Mackenzie, aracın LGBTİ topluluğunun üyelerini bu yerlerden herhangi birine gitmesini engellemek ya da düşük puan alan şehirlerdeki sivil hakların ilerlemesini azaltmak istemiyor; “Aslında, LGBTİ topluluğunun üyelerinin Jamaika gibi düşük sıralarda yer alan yerlerde iyi vakit geçirebileceklerini biliyoruz ve LGBTİ gelişimini caydırmak istemiyoruz. Fakat biz, bu topluluğun seyahat eden üyelerinin, Pride bayrağı veri görseline ve puanlamasına hızlıca bakarak daha bilinçli bir karar verebileceklerini düşünüyoruz.” diyor.

Sonuç olarak, Mackenzie bu aracın, diğer şirketlerin hizmetlerine entegre olabilecek bir platform haline geleceğini umuyor; Rotten Tomatoes puanlarının Apple’ın iTunes storeda göründüğü gibi Lonely Planet veya Trip Advisor -hatta New York Times’daki gezi yazıları- gibi web sitelerinin bayrak görselinin küçük bir versiyonunu veya Destination Pride’in sayısal skorunu belirli destinasyonlar için sayfalarına entegre etmelerini hayal etmenin kolay olduğunu söylüyor.

Hangi lokasyonların seyahat için güvenli olduğunu ve hangilerinde dikkatli olunması gerektiğini bilmek, her kökenden insanlar ve LGBTİ topluluğu için hayati bilgilerdir ve Destination Pride bu zorluğu biraz daha kolay hale getirir.

image003

 

Güncel puanlara baktığımızda Barcelona, Amsterdam ve Madrid 80 puanla popüler tatil destinasyonlarında başı çekerken, İstanbul için verilen puan 100 üzerinden 30; yüksek puandan düşük puana doğru sıralandığında; cinsel aktivite yasaları, sosyal medya duyarlılığı, cinsiyete karşı koruma yasaları, medeni haklar ve özgürlükler ve 0 puanla evlilik eşitliği ve ayrımcılıkla mücadele geliyor. Türkiye’deki diğer kentlere bakıldığında bölgesel bir tahmin yapılarak 31 puan verilmiş. Daha yüksek puanlara ulaşarak herkes için eşit bir ülke olmak dileğiyle…

Kaynak: Co.Design