You are here
Home > Blog

Kent-içi Trafik Nasıl Yavaşlatılır?

İngiltere’nin Londra ve Norfolk kentlerinde yol üzeri beyaz çizgilerin, trafiği yavaşlatmak amacıyla kaldırılması gündemde. The Guardian’dan Patrick Barkham, yolların daha güvenli bir hale getirilmesi için alınabilecek diğer önlemleri kaleme alıyor.

trafik-yavaslatma-beyaz-cizgilerin-kaldirilmasi

Beyaz Çizgi Kullanmayın

Yol üzerindeki beyaz çizgiler, 1921 yılından bu yana kullanılıyor. Londra’da Belediyenin ulaşım birimi “Transport for London” (TfL), son dönemde, Norfolk, Wiltshire ve Londra’daki yollardan beyaz çizgilerin silinmesinin motorlu araç sürücülerinin daha dikkatli davranmasını ve trafiğin yavaşlamasını sağlayıp sağlamayacağını denemeye karar verdi. TfL, bu uygulama sonrasında birçok noktada hızın düştüğünü tespit etti. Yol mühendisleri bu yöntemin kent içi alanlarda işe yarayacağı konusunda hemfikir ancak yalnızca motorlu taşıt kullanımı için tasarlanan anayollarda bu uygulamanın güvenli olmayacağı görüşünde.

Sürücülerin Kafasının İçine Girin

Ulaşım Araştırmaları Laboratuarı (Transport Research Laboratory) “psikolojik trafik yavaşlatma” yöntemini deniyor. Bu yöntem, hız azaltma uygulamasını yol üzerindeki engellerle değil, yol riski algısını arttıran kavrayışsal teknikler kullanarak gerçekleştiriyor. Latton Wiltshire Köyü’nde alınan bir dizi psikolojik önlem incelendiğinde, bu konudaki en etkin önlemlerin “ağaç dallarının yola uzanması” ve “kırmızı tuğlayla yol daraltma” olduğu ortaya çıktı. Kırmızı tuğlalı kaldırımlar yolları daha dar gösteriyor. Benzer bir biçimde, ağaç dikimiyle oluşturulan yapay dönemeçler, sürücülerin araçlarını daha yavaş kullanmasını sağlıyor. Araştırmacılar, bu hileleri anlayan sürücülerin anladıktan sonra yine de hızlanmadığını söylüyor.

Paylaşın!

Hollandalı trafik mühendisi Hans Monderman, kent içindeki yolların, trafik ışıkları, trafik işaretleri, şerit işaretleri ve hatta yan tümsekler kaldırıldığında daha emniyetli bir hale geleceğini ve bu sayede yayaların, bisikletlilerin ve motosikletlilerin yol alanını paylaşabileceğini savunuyor. Bu tür önlemler halen tartışmalı bir safhada. Ancak buna rağmen Avrupa, Avustralya, Güney Afrika, Japonya ve hatta arabaların hakimiyeti altındaki bazı ABD kentlerinde bu uygulamaların artan bir biçimde yaygınlaşmaya devam ediyor.

Kıvrım Kazandırma

Yol güvenliği alanında çalışan bir şirket olan Hamilton-Baillie’ye göre yolların lineerliğinin azaltılması da sürücülerin periferik görüş alanını daha keskin bir hale getiriyor. Sarı çizgilerin azaltılması ve park ceplerinin oluşturulması bir yolun düz çizgilerinin etkin bir biçimde yol edilmesine yardımcı oluyor ve dolayısıyla sürücüleri yavaşlatıyor. Bu uygulama Glasgow, Bury St Edmunds ve Halifax’te gerçekleştirilmiş.

Engebeleri Koruyun

Sürücüler engebeli ve çukurlu yollarda yavaşlıyor. Ancak uzmanlar bunun aşırı olmaması gerektiği ve böyle bir aşırılığın bisikletli ve motosikletliler için daha tehlikeli olduğu konusunda uyarıyor.

Robot Arabalar

Yakın gelecekte “otonom” veya sürücüsüz araçlar kullanılmaya başlayacak ve bu hız sınırı haritaları ve GPS entegrasyonuyla araçların hızı sınırlandırılacak.

surucusuz-araba

Kaynak: The Guardian

Top