Share

Kavşaklar, Mahallelerin Sosyal Yaşamını Tanımlar

Kentleri, sokak köşelerinin sosyal alanlar olduğu mahalleler ve merkezler tanımlarlar. Kavşakların köşeleri, insanların toplandığı, oturduğu, sosyalleştiği, kahve yudumladığı, yemek yediği, içtiği ve neşeli olduğu yerlerdir. Sadece mahalleleri birbirine bağlamazlar; insanların yollarının doğal olarak kesiştiği yerleri gösteren kamusal alanları oluştururlar. Bu alanlar, araçlar yerine insanları barındıracak şekilde düzenlendiğinde, güçlü ve kenetlenmiş bir topluluk yapısına sahip olabilirsiniz. Kavşak araçlara aitse, orası otomobiller ve trafik için bir kenttir. Topluluk, kavşakları ve köşeleri kontrol ediyorsa, burası mahallelerin ve insanların kentidir.

Buenos Aires’in popüler Palermo semtindeki sokak köşeleri, canlı birer sosyal ortam yaratır.
Köşeleri buluşma mekanlarına dönüştürmek için kafeleri kullanmak söz konusu olduğunda, belki de Paris’ten daha iyi bir örnek olamaz.

Hepimizin unuttuğu şey, insanlarla, komşularımızla, ailemizle ve arkadaşlarımızla bağlantı kurmamız gerektiğidir. En iyi caddeler de bu nedenle, trafik koridorları rolünü aşarak bu bağlantıları gerçekleştiren ve sosyal yerler olarak düşünülebilir. Nitekim, önemli olan kaç aracın hareket edebileceği değil, kaldırımlarımızdaki sosyal yaşamdır. Diğer bir deyişle, sokaklarımızın araçlara alan sağlamaktan çok, bizi rahat ve güvende hissettirmesi daha önemlidir.

Buenos Aires’in Palermo Mahallesi

Buradaki zorluk, arabalardan kamyonlara, bisikletlerden otobüslere ve scooterlara kadar tüm ulaşım türlerinin caddeden bir parça istemesi gerçeğinde yatmaktadır. Bu genellikle sosyal yaşamı önceliklendirmenin normlara aykırı olduğu anlamına gelir: Ancak ölçeklendirmeye insanlardan başladığımızda her şey daha iyiye doğru gider.

İstanbul

İstanbul’un tarihi merkezindeki yaşamın çoğu sokak köşelerinde pazarlarda geçiyor. Bu işlek köşe mekanlarında, kent hayatının heyecanını bozacak çok az araç var. Satıcılar, açık hava sergilerini yiyecekle doldurarak, insanları şehrin tadına bakmaya davet eden duyusal bir deneyim yaratabiliyor.

Öyleyse….

Trafiğin yoğun olduğu bir kavşak ile kafe veya perakende odaklı bir kavşak arasında çarpıcı bir fark var. İkincisi, genellikle topluluklarda kilit varış noktalarıdır ve farklı mahalleler için dayanak noktası olabilir.

Herhangi bir mahalledeki bir köşe önemli bir yere dönüştürebilir. İşe kaldırımları genişletmekle ve yanlarındaki binaları açmakla başlayabiliriz…. Perakende veya yemek faaliyetlerinin binanın ötesine ulaşmasına izin verebiliriz. Bu hızlı değişiklikler, mahalleleri insanların, iş dünyasının ve kültürün geliştiği yerlere dönüştürmenin ilk adımı olabilir.

Kaynak: Social Life Project