You are here

Paris Yerel Yönetimine “Çok Fazla Kadın!” Cezası

Bengisu Kılıç, Kadıköy Akademi Gönüllü Araştırmacısı

Paris Belediye Başkanlığı’na, 2013 tarihli “yönetici pozisyonlarında bulunabilecek cinsiyet yüzdeleri” kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle 90.000 Euro değerinde ceza kesildi. 

Sosyalist Parti Üyesi Belediye Başkanı, Anne Hidalgo “Sevinerek duyuruyorum ki ceza aldık.” diyerek cezayı alaylı bir dille duyurdu. Salı günü gerçekleşen olayın arka yüzü ise maalesef o kadar alaycı değil.

2013’te çıkarılan ulusal karara göre, bir belediyede herhangi bir cinsiyet, yönetici pozisyonlarının %60’ından fazlasını dolduramaz. Ancak 2018’de, Anne Hidalgo başkanlığında Paris Belediyesi’nde 11 kadına karşılık 5 erkek yönetici rolüne getirilmişti. Bu da demek oluyor ki Paris Belediyesi’nin yöneticilerinin %69’u kadınlardan oluşuyordu. Yapılan %9’luk pozitif ayrımcılık, maalesef Paris Belediyesi’nin ceza almasıyla sonuçlandı.

“Şehrin yönetimi, birden bire çok fazla feminist oldu,” diyerek kararı eleştiren Hidalgo, cezayı kendi elleriyle ödemeye gideceğini ve giderken de kadın görev arkadaşlarını yanına alacağını belirtti.

Fotoğraf: Anne Hidalgo ve iş arkadaşları bir konferansta.

Geçtiğimiz sene yeni dönem için tekrar başkanlığa seçilen Hidalgo, daha sert bir tonla kararı eleştirdi. “Bu karar açıkça görüldüğü üzere absürd, adaletsiz, sorumsuz ve tehlikelidir,” diyen Hidalgo, Fransa’da kadınların ve haklarının şiddetle desteklenmesi gerektiğini de ekleyerek Fransa’nın her yerinde cinsiyet eşitsizliğinin ve kadın erkek görevlendirmeleri arasındaki farkın altını çizdi.

“Eğer ki bu eşitsizliği ortadan kaldırmak istiyorsak, kadınları görevlere atama tempomuzu artırmalıyız. Atanan erkeklerden daha fazla kadının atandığından emin olmalıyız.”

Hidalgo’ya Twitter üzerinden cevap veren, Fransa Kamu Hizmeti Bakanı, 35 yaşındaki genç kadın siyasetçi Amélie de Montchalin, cezanın 2018 için kesildiğini kabul etti ve o tarihten bu yana söz konusu absürd uygulamanın yürürlükten kaldırıldığını ekledi. 

Kamu Hizmet Bakanı ayrıca, “Paris’in 2018 tarihli ceza ödemesinin, kadınların kamu hizmetlerindeki yerini güçlendirmek ve sağlamlaştırmak için atacağımız adımları finanse etmesini istiyorum. Sizi atabileceğimiz adımları tartışmak için bakanlığa davet ediyorum,” diyerek Hidalgo’ya destek ve çağrıda bulundu.

Salı günkü belediye meclisi toplantısından önce Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, “Para cezasına çarptırıldığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Kaynak: The Guardian

Top