Share

YYÜ Mimarlık Öğrencileri Yaz Okulu Tamamlandı

Kadıköy Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği (Kadıköy) arasındaki işbirliği sonucunda, 1-15 Ağustos tarihleri arasında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’nin Mimarlık Bölümü öğrencilerine yönelik yaz okulu gerçekleştirildi.

Öğrenci atölyeleri programını yaygınlaştırmak ve yeni işbirlikleri kurgulamak için 2016 yaz döneminde hayata geçirilen “Kadıköy Yeldeğirmeni Mimarlık Öğrencileri Yaz Okulu Programı” Kadıköy Akademi’nin desteği ile tamamlandı. Öğrencilere, katılım, kent bilinci, kent yaşamı, kentli hakkı, kamu yararı, kamu hakkı, sürdürülebilir çevre, toplumsal eşitlik gibi kavramları ve bu kavramları savunulabilmesine yönelik deneyim, fikir, proje geliştirme ortamları sağlamayı amaçlayan yaz okuluna, Kadıköy Akademi, Tasarım Atölyesi Kadıköy, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi gibi belediyenin çeşitli birimleri ve Mimarlar Odası Kadıköy Şubesi ev sahipliği yaptı.

Yaz Okulu Programı kapsamında, çeşitli üniversitelerden akademisyenler, belediye yetkilileri ve Mimarlar Odası temsilcileri tarafından gerçekleştirilen sunumların yanı sıra öğrenciler de kendilerini ve yaşadıkları yöreleri tanıtacak sunumlar yaptılar. Atölye dâhilinde  eğitmenler, çalışma gruplarına ayrılan öğrencilere geri bildirimlerde bulundular.

Kadıköy Akademi, Mimarlar Odası ve YYÜ öğrencileri ile anlatımlı rehber eşliğinde Kadıköy kent gezileri düzenlendi. Aynı zamanda,  Mimarlar Odası Kent Düşleri Atölyesi öğrencilerinin eşlik ettiği İstanbul’un tarihi yalıları, kuzey ormanları ve 3. Köprü incelemeli tekne turu gerçekleştirildi. Kadıköy Akademi’de kent temalı filmler seyreden öğrenciler, Özgürlük Parkı’nda tiyatro izleme ve Bostancı Mahallesi’nde Kıyı Köşe uygulanması yapma fırsatı yakaladılar.

Programın sonunda 15 gün içinde hazırladıkları projeleri sunan öğrenciler, katılım belgelerini Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın ve Mimarlar Odası Kadıköy Şube Başkanı Saltık Yüceer’den teslim aldılar.