You are here

Kadıköy Belediyesi Akademi Tel Aviv Kent Profili

Kadıköy Akademi ekibi olarak; bir kentin, coğrafi, idari ve siyasi yapısının, ekonomik, sosyal, kültürel dokusunun ve kentte bulunan yerel yönetim tarafından sağlanan her türlü hizmetlerin incelendiği detaylı bilgilendirme çalışmaları olan kent profillerimizin Şubat 2018 sayısını yayınlıyoruz.

Bu sayımızda İsrail’in ikinci büyük kenti olan Tel Aviv kentini inceliyoruz. Tarihi geçmişi, demografik yapısı, coğrafi özellikleri ve organizasyonel yapısı gibi temel göstergelerini ana hatlarıyla incelediğimiz Tel Aviv kent profilimizde, yine kapsamlı bir şekilde belediyecilik uygulamalarına yer veriyoruz.

Klasik belediyecilik hizmetlerinin dışında önemli yenilikçi uygulamalara da sahip olan Tel Aviv dosyamızda, özellikle günden güne önemi artan akıllı kent teknolojilerinin çeşitli uygulama örneklerine yer veriyoruz. 2013 yılında dünyanın en yenilikçi ikinci şehri seçilen Tel Aviv’in 700’den fazla startup şirketine ve ar-ge merkezine ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde, 2014’teki Dünya Akıllı Şehirler Kongresi’nde aldığı “Dünyanın En Akıllı Şehri” ünvanı da daha anlaşılır olmaktadır.

Bunların dışında belediyenin ekoloji politikaları, sağlık ve eğitim alanındaki politikaları, ulaşım sistemi ve kültür-sanat politikaları da profilimizde incelenen diğer başlıkların bazılarını oluşturuyor.

Kadıköy Belediyesi Akademi ekibinden Ceyda Yılmazdoğan Aydın ve Egecan Erdoğan tarafından hazırlanan kent profiline aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz:

Tel Aviv Kent Profili

Top