You are here

Friedrichshain-Kreuzberg (FHXB) Kent Müzesi’nde Kent Belleği Üzerine Bir Sergi

Friedrichshain-Kreuzberg Kent Müzesi 2012 yılından beri kentin belleğine dair ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor. “Ortsgespräche” (“Yerel Sesler”) başlıklı sergi kapsamında, semt sakinleri kent mekanına dair bireysel hikayelerini ve hatıralarını anlatıyor ve “kentin belleği göçün belleğidir” şiarıyla, göçmenlerle birlikte semtin geçirdiği değişim ve bölgenin kolektif kimliği anlatılıyor.

Çeşitli atölyeler ve semt sakinleriyle yapılan röportajlardan oluşan katılımcı bir süreç dahilinde geliştirilen ve yine yerelden insanların katılımıyla oluşan bir danışma kurulunun denetiminde yürütülen Yerel Sesler sergisinin son görülme tarihi 31 Aralık 2015’e uzatıldı.

kreuzberg-kent-sergisi-2Sergiye ev sahipliği yapan FHXB Kent Müzesi, bir fabrika binasının dönüştürülmesiyle yeniden işlevlendirilmiş. Berlin’in en renkli semtlerinden olan Friedrichshain-Kreuzberg semtinin değişen yüzünün belleği, bu müzede tutuluyor. Binanın asma katında 1928 tarihli matbaa makinesi sergileniyor. Aynı zamanda savaş sonrası dönemde semtin yaşadığı yıkım, binalar ve caddelerin maketleriyle gösterilirken, ses klipleri ve iPod destekli tematik turlar gibi interaktif unsurlarla müze deneyimi zenginleştiriliyor.

Kreuzberg’in yerel tarihinin arşivlendiği ve belleğinin tutulduğu bu müzede aynı zamanda çağdaş sanat sergileri de gerçekleşiyor. Yerel tarih arşivinde bulunan belgeler, nesneler ve kayıtlar, araştırmacı, öğretmen, öğrenci, tarih atölyeleri gerçekleştirenler ve amatör olarak araştırma yapan herkesin faydalanmasına yönelik.

fhxb-kent-muzesiKoleksiyona Friedrichshain ve Kreuzberg’in tarihini ve buradaki yaşamı yansıtan nitelikteki fotoğraflar, kartpostallar ve diğer görseller dahil olabiliyor. Aynı zamanda gündelik yaşamda kullanılmış eski objeler, eski sanayinin ürettiği ve artık üretilmeyen ürünler de kullanılabiliyor. Örneğin 1992 yılında “Atalarımızın Çöpleri” başlığıyla tematik bir sergi gerçekleştirilmiş. Aynı zamanda döneme tanıklık etmiş kişilerden alınan bilgilerle sözlü tarihe de önem veriliyor.

Okullar için atölyeler ve süreli çağdaş sanat sergileri de FHXB Kent Müzesinin diğer etkinlikleri arasında bulunuyor.

Serginin tanıtım videosu:

Bir cevap yazın

Top