You are here

Norveç’te Bir Sokak Sanatı Festivali: NuArt

Norveç’in batı kıyısında bulunan Stavanger kenti 2001 yılından bu yana NuArt sokak sanatı festivaline ev sahipliği yapıyor. NuArt, her yıl sonbaharda düzenlenen uluslararası bir güncel sokak ve kent sanatı festivali. 2005 yılından beri, festival daha çok Sokak Sanatı üzerine odaklanmış ve bu anlamda sadece sokak sanatına odaklanan ilk festival olma niteliğini taşıyor.

nuart-norvec-sokak-sanati-logo

NuArt Festivali, gelenekselin ötesine geçmek isteyen Norveçli ve uluslararası sanatçıların her yıl bir araya gelebildiği bir platform olmayı hedefliyor. Festival aynı zamanda sanata dair kökleşmiş fikirlere dair tartışma başlıkları açmayı da amaçlıyor.

NuArt Festivali kapsamında kentin çeşitli yerlerinde, sokak sanatı pratiğindeki en son trend ve hareketlere dair sergiler, etkinlikler, performanslar, tartışma ve atölyeler, dünyaca tanınmış sokak sanatçıları ve yeni sanatçıların katılımıyla gerçekleştiriliyor.

nuart-norvec-sokak-sanati-dunyanin-en-buyuk-murali
Bu yılki festivalde Fransız sanatçılar Ella ve Pitr’ın festivalin sponsorlarından olan inşaat firmasının çatısına yaptıkları mural, dünyanın en büyük duvar resmi uygulaması niteliğini taşıyor.

 

nuart-norvec-sokak-sanati-tur
11 Ekim 2015 tarihine dek sürecek olan festival kapsamında her Pazar Sokak Sanatı Turlarıyla ve gönüllülük imkanıyla izleyiciler de katılıma teşvik ediliyor. Biletler 16 yaşından küçükler için ücretsiz.

 

NuArt mobil uygulaması sayesinde iPhone’lar üzerinden son 7 yılın sokak sanatı uygulamaları haritalandırılıp paylaşılabiliyor. Festivalin İngilizce web sitesinde aynı zamanda festivalde yapılan duvar resimlerinin bir haritası yer alıyor. Web sitesinde aynı zamanda güncel ve geçmiş festivallerdeki çalışmaların sergilendiği bir galeri alanı var.nuart-norvec-sokak-sanati-mural1nuart-norvec-sokak-sanati-mural2

nuart-norvec-sokak-sanati-mural3
Norveç Sanat Konseyi ve Stavanger Belediyesi Kent Konseyi Sanat ve Kültür Fonu, festivalin destekçileri arasında yer alıyor.

 

Kaynak: NuArt Web Sitesi

Top