Share

Dünyada Bir İlk: Yalnızlık Bakanlığı Kuruldu

Feargus O’Sullivan / 18.01.2018 (Çeviri: Simge Koçak)

Britanya’da ciddi bir halk sağlığı sorunuyla mücadele etmek için yeni bir bakanlık kuruldu.

Britanya, tamamen yeni ve hiç denenmemiş bir siyasi rol yarattı; dünyanın ilk “yalnızlık bakanı.” Kurum, başbakan Theresa May’in “modern yaşamın üzücü gerçekliği” olarak bahsettiği ve bir çok insan için zor olan şeylerle savaşmak için tasarlandı.

Haber henüz çok yeni olduğu için önümüzdeki günlerde nasıl bir politika izleneceğini göreceğiz. Yeni yalnızlık bakanı olarak muhafazakar parti milletvekili Tracey Crouch atandı ve Crouch aynı zamanda spor bakanı olarak da görev alıyor. Bu fikir, halkın hayal gücünü ortaya çıkardı ve pek çok kişiyi bu kurumun neden ve ne kadar gerekli olduğu hakkında ve ayrıca yeni bakanlığın yalnızlık yaşayan İngiliz halkının durumunu iyileştirmek için neler yapabileceğini düşünmeye sevk etti.

Yalnızlığın kapsamı ve etkileri şüphesiz yıkıcı ve yıpratıcı. 60 yaş ve üzerindeki yarım milyon İngiliz, haftada sadece bir veya daha az sıklıkla bir kişiyle konuşuyor. Kendilerini kişisel olarak yalnız olarak rapor edenlerde bunama, kalp rahatsızlığı ve depresyon eğilimi görülüyor. Yaşam beklentisi söz konusu olunca, yalnızlıktan kaynaklı uzun süreli sağlık sorunları yaklaşık olarak günde 15 sigaraya eşdeğer oluyor.

Yalnızlıktan alınan yardım ücreti çok fazla olmasına rağmen, damgalanma duygusu bir çok yalnıza yardımın ulaşmasını engelliyor. Britanya’daki “Yalnızlığa Son Verme Kampanyası”nın araştırmasına göre; yetişkin İngilizlerin %56’sı yalnızlığı kabul etmenin zor olduğunu söylüyor. Kampanyanın en dokunaklı bulgularından biri, İngiliz genel pratisyen hekimlerinin dörtte üçünden fazlasının doğruladığına göre, günde bir ila beş arasında hastanın yalnızlık sebebiyle aldığı doktor randevuları.

Peki, bu halde bir bakan bu durumu hafifletmek için neler yapabilir? Bu noktada aslında sorunlar birden fazla politika alanına yayılmış durumda. Yalnızlık bakanı, yalnızlığı mercek altına altığı tüm kararlar için potansiyel olarak hükümet ötesi bir kapsamda olabilir ve politika yapıcılara, özel iş yerlerine ve bireylere bu konuda baskı yapabilir.

Yalnızlık üzerindeki politik savunmaların bir sürü etkisi olabilir. Örneğin toplu taşımalarda, bir otobüs hattı yeniden düzenlenir veya iptal edilirse, yetkilileri o rota boyunca yaşayan insanlar için sosyal tecridi arttırma etkisini düşünmeye teşvik edebilir. Ayrıca bu da potansiyel olarak başka yerde maliyetleri de arttırabilir.

Bakanlık, tesisatçı, elektrikçi gibi ev ziyaretlerini düzenli olarak yapan işletmeler için de rehberlik desteği sağlayabilir. Bu çalışanlara akut yalnızlık işaretleri bulması için eğitim verilebilir ve mümkünse bunu hafifletmeye yardımcı olması için bazı sosyal temaslar sağlanması öğretilebilir. Yalnızlık bakanı kamusal alan düzenini değiştirmeye yönelik talimatlar verebilir. Örneğin bir çok yaşlı insanın giderek otomatikleşen düzene yabancılaşmasıyla mücadele etmek için ortak alanlarda ve mağazalarda daha stratejik yerleştirilmiş oturma yerleri gibi basit çözümler düşünülebilir.

Fakat bu durumda potansiyel büyük çelişkiler de mevcut, öncelikle, Yalnızlık Bakanlığı ve diğer departmanlar arasında çatışmalar olabilir. Bu konuyu yaratan Muhafazakar hükümet bundan önce yüzlerce topluluk merkezini ve gençlik merkezini kapatmaya zorlayan acımasız kemer sıkma politikalarına öncülük etti ve büyük bir sosyal tecride sebep oldu.

Bununla birlikte, bu görevin aslında Britanya’da alışılmadık bir şekilde iki partili bir oluşumu var.  Şu anki hükümet yapacağı uygulama, 2016 yılında aşırı sağcı bir terörist tarafından öldürülen İşçi Partisi Genel Sekretei Jo Cox’un başlattığı bir araştırmaya ve kampanyaya dayanıyor. Yeni görev başarılı olursa, yalnızlığın değerlendirilmesi ve toplumda azaltılması için uygulanabilir ve gerçekten etkili bir plan olduğunu ispatlanabilir.

Kaynak: CityLab