You are here

Çocuklara ve ailelere adanmış bir Madrid

Madrid Kent Meclisi tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, Madrid’deki hanelerin üçte birinin gelirinde azalma var. Gelirinde azalma olan bu ailelerin % 42’sinde ise bakmakla yükümlü olunan çocuklar, % 47’sinde de tek ebeveynli aileler var.

Madrid’in “Aile, Eşitlik ve Toplumsal Refah” temsilcisi Pepe Aniorte, “Virüs sert bir şekilde vurdu (…) ve mevcut kaynaklarla yenilikçi yanıtları doğaçlama yapmak zorunda kaldık.” Bu doğaçlama çaba, belediye kreşlerinden çocuklar için gönderilen sağlıklı yemeklere ve tahmini 270.000 kişiye ulaşan gıda yardımı konusunda eşi görülmemiş bir örneğe tekabül ediyor.  

Öte yandan, karantina önlemleri ve hareket kısıtlamaları, birçok durumda aile dinamiklerinin kötüleşmesine neden olurken çocuklarla ilgili olarak, iki özel davranış türü tanımlanıyor: bir yandan teknolojiye bağımlılıkta artış ve diğer yandan dış dünyayla bağlantı kuracak kaynakların eksikliğinden kaynaklanan sosyal izolasyon.

Ayrıca, hem okuldan hem de diğer destek kaynaklarından fiziksel ve duygusal kopukluk, birçok çocuk ve ergeni sınırlayarak riskli olarak sınıflandırılan davranışların gelişimini hızlandırıyor. Buradan hareketle kent meclisi, okulların kapanmasını ve ders saatlerinin azaltılması üzerindeki anlık etkileri, okuldan duygusal kopukluğu ve tüm diğer faaliyetleri, çocukluk ve ergenlik politikaları doğrultusunda dijital ortama hızlı bir şekilde aktarılmasını sağlamak istiyor. Örneğin, gençlik merkezleri Haziran 2021’den itibaren, gençler arasında bireysel ve grup eylemlerini değerlendirmek, yönlendirmek, müdahale etmek ve teşvik etmek için önleyici ve tedavi edici nitelikte psikolojik hizmetler sunmaya başlayacaklar.

Daha şimdiden, Aile Destek Merkezleri, gençlik merkezleri gibi hizmetler telefon ve çevrimiçi destek için uyarlandı. Çocukların yaşlarına (bebekler, ergenler, gençler, yetişkinler), aile içi ilişkilere, yalnızlık, yas, ayrılıklar veya okula geri dönmelerine göre karantinanın nasıl ele alınacağına dair kılavuzlar yayınlandı. En savunmasız aileler arasındaki dijital uçurumun azaltılması için öğrencilere, dersleri çevrimiçi olarak takip edebilmeleri ve çevrimiçi kaynaklara erişmeleri için tabletler verildi.

Kaynak: Eurocities

Top