Share

Gezegenimiz Koca Bir Ateş Topuna Dönüşüyor

Micheal Blaustein, 24 Temmuz 2018, New York Post / Çeviri Süleyman Barış Başaran              

Dünya’nın iklimi gözlerimizin önünde değişiyor.

Dünya çapında rekor kıran sıcaklıkların uydu fotoğrafları, gezegenimizin bir ateş topu haline geldiğini ve iklim değişikliğinin etkilerinin görmezden gelinemeyecek hale geldiğini gösteriyor.

Maine Üniversitesi tarafından ortaya konulan iklim analizi haritasında; deniz seviyesinin 6 fit (1,8 metre) altından ölçülen ve 24 Temmuz 2018 Salı gününe ait olan ortalama sıcaklıklar gösteriliyor. Sıcaklık projeksiyonları, Ulusal Hava Durumu Servisi’nin (National Weather Service) birincil tahmin modeli olan Ulusal Çevre Tahmin Merkezi (National Centers For Environmental Prediction- NCEP) Küresel Hava Tahmini Sistemi (Global Forecast System- GFS) modeline göre oluşturuluyor.

Üstelik harita üzerinde görüntülenen rahatsızlık uyandırıcı veriler tek seferlik gözlemlerden de oluşmuyor. Haziran ayının başından beri kuzey yarım küreye ait hava sıcaklığı kaydı tutuluyor.

Örneğin, Japonya’da termometreler 24 Temmuz Salı günü 106 Fahrenheit (41.1 C) sıcaklığı göstererek, ülkenin bu zamana kadar ulaştığı rekor sıcaklık olarak kayıtlara geçti ve sıcaklık dalgası, 44’ten fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Üstelik Washington Post’a göre Japonya yalnız değil:

  • Kuzey Amerika’da: Güney Kaliforniya’da birden çok yer; Denver, Montreal, Moun Washington ve Burlington
  • Avrupa’da: Norveç, Finlandiya ve İsveç’te birden çok yer; Glasgow, İskoçya; Shannon, İrlanda; Belfast ve Castlederg, Kuzey İrlanda.
  • Avrasya’da: Orta ve Doğu Rusya’da Birden çok yer; Tiflis, Gürcistan; Erivan, Ermenistan.
  • Asya’da: Japonya’ya ek olarak, Tayvan en yüksek sıcaklık rekorunu ilan etmiş olabilir.

Bu süreçte İngiltere’de de sıcaklık dalgası, ülkenin çoğunu kavurarak yem yeşilden kahverengine çevirdi. Öyle ki uzun süredir saklı kalmış kimi tarihi yerler kavrulmuş toprağın etkisiyle görünür oldu.

Stanford Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir çalışmayla ise çok daha rahatsız edici sonuçlar elde edildi. Küresel ısınma ve intihar arasındaki bağlantıyı gösteren bu çalışma, sıcaklık artışıyla daha sıkı önlemler alınması gerekebileceğini ortaya koyuyor.

Kaynak: New York Post