You are here

Berlin, Paris ve Londra Daha Güvenli Kamyonlar Talep Ediyor

Berlin, Paris ve Londra’nın da aralarında bulunduğu bir grup Avrupa kenti, hükümetlerini, yayaların ve bisikletlilerin hayatlarını riske atan kamyon kör noktalarını ele almaya çağırıyorlar; korunmasız kullanıcılar için yol güvenliğini artırmak üzere, kamyonlar için bir görüş standardı talep ediyorlar.

Bu konuda hazırlanan dilekçe, Avrupa düzeyinde kentleri temsil eden iki kuruluş olan Eurocities ve Polis tarafından, Berlin, Kopenhag, Lizbon, Londra, Malmö, Osnabrück, Paris, Stockholm Bölgesi, Valensiya ve İsveç Bisiklet Kent ağı adına hükümetlere gönderildi. Sonuçta görünen o ki kamyonlar, camlarından yayaları ve bisikletlileri doğrudan görebildiklerinde daha güvenli oluyorlar. Bunun sağlanması için ise “doğrudan görüş standardı” gerekiyor.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Dünyadaki ilk Doğrudan Görüş Standardı ile yol tehlikesini 7/24 azaltmada öncülük etmekten gurur duyuyorum. Bu, yalnızca Londra’da değil, aynı zamanda Birleşik Krallık’ta ve tüm Avrupa’da hayat kurtaracak… Tabi, kamyonları kıta genelinde daha güvenli hale getirmek için daha fazlası yapılabilir ve yapılmalıdır; bu nedenle hükümetleri, Londra’nın liderliğini takip etmeye ve bu konuda bir standartı, mümkün olan en kısa sürede uygulamaya sokarak ölümcül kör noktaları ortadan kaldırmaya çağırıyoruz.”

Dilekçede ayrıca, kamyonların yoldaki araçların % 2’sine tekabül etmesine karşın karayolu ölümlerinin yaklaşık %14’ünde rol oynadığı belirtiliyor. 2018’de AB’de ağır vasıtaların karıştığı kazalarda yaklaşık 3.300 kişi öldü ve bunların yaklaşık bin tanesi bisikletliler, yayalar ve motosikletlilerdi. Bu ölümlerin çoğu, sürücünün bisikletçiyi veya yayayı görmediği “kör nokta” kazalarının sonucuydu.

BM Avrupa Ekonomik Komisyonu’nda (UNECE) toplantılarına katılan STK’lere göre kamyon üreticileri, oluşturulacak yeni “doğrudan görüş standartları”nı, 1980’lerde tasarlanmış, piyasadaki en kötü performans gösteren kamyonlara göre ayarlamaya çalışıyorlar. STK’ler bunu, zayıf ve iddiasız görüş standartları anlamını taşıyan bir girişim olarak niteliyor. Dilekçe ayrıca şunu da söylüyor; bir şeyi aynalar yerine “doğrudan” görmek, sürücü tepki sürelerini 0,7 saniye iyileştirir. Bu, bir araç 25 km/s hızla giderse durma mesafesinde beş metrelik bir ek anlamına gelir. 

Kaynak: Eurocities

Top