You are here

ABD’li Pittsburgh Belediyesinden “Herkes için Teknoloji” Atılımı

ABD’nin Pittsburgh kentinin Belediye Başkanı Bill Peduto, en yoksul yurttaşların da hayatlarını iyileştirebilecek teknoloji ve verilere erişebilmesini sağlamak istediklerini söylüyor.

Pittsburgh yerel basınından Robert Zullo’nun haberine göre, Belediye teknolojinin herkesi kapsadığı bir kent vizyonuyla “Kapsayıcı Yenilikçilik Yol Haritasını” kamuya açtı.

Söz konusu yol haritası, 100 farklı proje uygulaması öngörüyor. Bu kapsamda, önemli merkezlere ve diğer bazı yerlere kamusal kullanıma açık bilgisayarlar yerleştirilecek ve bu sayede kentin yüzde 13’ünü oluşturan, bilgisayar erişimi olmayan yurttaşların ihtiyacı karşılanmış olacak. Belediye, daha fazla kent verisini STK’ların, mobil uygulama geliştiricilerin ve diğer yurttaşların erişimine açacak. Ayrıca yurttaşlarla iletişiminde sosyal medyayı daha ağrılıklı olarak kullanmaya da başlayacak.

Belediye Başkanı Peduto ayrıca küçük ölçekli iletmeler ve girişimciler için fırsatları arttırmak adına da teknolojiyi kullanmak niyetinde. Code for America firmasıyla yapılan işbirliği sayesinde belediye halihazırda resmi açıklamalara ve ilanlara dair halka bildirimler gönderebiliyor. Peduto’ya göre bu yol haritası kent yönetiminin tüm katmanlarını yönlendirecek ve diğer yerler için model olacak.

Kaynak: CitiScope

Top