Share

İngiltere’nin Sembolü Kırmızı Telefon Kulübeleri Artık İşletmelere Kiralanabiliyor

Bugünlerde konut ve ticari mekan krizi içinde olan İngiltere’de Red Kiosk adlı şirket, kent alanlarında artık kullanılmayan kırmızı telefon kulübelerini işleten yeni bir perakende zinciri olarak kuruldu. Şirket, telefon kulübelerini perakende dükkanları olarak yeniden işlevlendirip kiralıyor. İlk olarak 2014 yılında, Brighton New Road üzerindeki telefon kulübelerinden iki tanesi yiyecek-içecek satılan büfeler olarak kullanılmaya başlandı.

Birmingham’ın Eden Place bölgesindeki bir diğer telefon kulübesi ise bir kahve dükkanı tarafından işletiliyor. Steve Beeken ve Eddie Ottewell adlı iki girişimci tarafından kurulan kiralama firmasının web sitesinde bu telefon kulübeleri “sembolik mimari örnekleri” olarak nitelendiriliyor ve işletmenin amacı şöyle tarif ediliyor: “Amacımız, bugünün ihtiyaçlarına uygun bir biçimde, dış görüntülerinden ödün vermeden kulübelerin kullanım amaçlarını yeniden tanımlamak.”

ingiltere-telefon-kulubeleri-yeniden-islevlendirme

Firma aynı zamanda gelirinin yüzde 10’unu evsizlikle mücadele eden bir fona bağışlıyor. Firma, halihazırda 400 telefon kulübesini kiralamış ve bu mekanlar da yeni küçük işletmeciler tarafından sokak perakendeciliği kullanımı için kiraya verilmeye hazır.

Kaynak: CityMetric