Share

ABD Şehirlerinin 2021 Planlama Karnesi

ABD merkezli şehircilik sitesi Planetizen, sene başında şehir planlamasına yön verecek uygulamaları ve kavramları tahmin etmeye çalışmıştı. 2021 biterken ise geçtiğimiz senenin muhasebesini bu beklentiler üzerinden birkaç başlıkta ele aldı. İşte o değerlendirmenin ilk bölümü:

Ulaşımda Eşitlik

20.yy’daki yaygın ulaşım planlamalarının aksine ulaşımda daha eşitlikçi bir yolda devam edeceğimiz öngörülüyordu. Fakat, 2021 yılı için eşitlikçi planlamaların vaat olmaktan sıyrılıp hayata geçirildiğini gösteren yeterince kanıt bulunmuyor. İyi bir gelişme olarak Kaliforniya’da yoksulluğun ve hava kirliliğinin yüksek olduğu mahallelerde otoyol projelerine izin vermeyi ve kaynak sağlamayı engelleyen bir yasa tasarısı meclise geldi. Diğer yandan, otoyol yapımı ve yolların genişletilmesi projelerinin hala azınlık mahallelerini daha çok etkilediği görülüyor.  

Otomobil Mecburiyetini Artıracak Yatırımlar

Biden yönetimi tarafından sunulan Build Back Better (tr. Aynı Yere Daha Güzelini İnşa Et) projesi, araba merkezli Amerikan ulaşımı ve arazi kullanımında önemli değişiklikler sunmayı hedefliyordu. Ancak, projede yönetimsel açmazlardan dolayı pek gelişme sağlanamadı.

1 milyar 200 milyon dolarlık bir bütçeye sahip Altyapı Yatırımı ve İstihdamları Mevzuatı gelecek yıllar için büyük önem taşıyor. Mevzuat dahilinde toplu taşımaya ve diğer karbon salımını azaltan ulaşım biçimlerine rekor değerinde finansal kaynak sağlandı. Fakat, mevzuat aynı zamanda çevre yolları ve otomobil altyapısı için de rekor kaynak sağlıyor. Elektrikli araçların iklim krizinin çözümü olmadığına dair gelen önemli uyarılara rağmen elektrikli araçlar için hala ciddi finansal yardımda bulunulduğu da görülüyor.

Evden Çıkarma ve Haciz

2021’in olumlu gelişmeleri arasında konut haklarına yönelik önemli yardımların verilmesi sayılabilir. Pandemiden dolayı ekonominin bozulmasının pek çok kişinin kiralarını ödemekte zorlanmasına neden olacağı düşünülmüştü. Evden çıkarmaların artacağına dair bir korku oluşsa da buna yönelik getirilen engellemeler ve kira yardımları ile kiracılar bir nebze koruma altına alındı. Ancak, yargıtay bu uygulamayı geri çevirerek meclis onayı alması gerektiğini belirtti ve pek çok kiracıyı güvencesiz bir durumla karşı karşıya bıraktı.

Konut haklarında yaşanan diğer büyük bir gelişme ise St. Paul şehrinde senelik kira artışlarının enflasyondan bağımsız olarak belli bir miktara sabitlenmesi oldu. Böylelikle, ev sahipleri her yıl yüzde 3’lük bir zamdan daha fazlasını yapamayacak.

Yapı Stokunu Ulaşılabilir Konut Arzına Dönüştürmek

Evden çalışma düzeni ofis binalarını ve merkezi işyeri bölgelerini giderek insansızlaştırırken ABD’nin dört bir yanında kira miktarları artmaya devam ediyor. Bu yüzden, var olan ticari yapıların ve otellerin iskana katılması önemli bulunuyor. Özellikle, Philadelphia ve Washington gibi belli şehirler bu konuda daha çok ilerleme kaydetti. Yapı stokunu konutlara dönüştürmenin şehir emlak piyasasında hatırı sayılır bir payı olduğu ve 2021’deki satışa çıkarılan yeni apartmanların %41’ini dönüştürülen eski ofis binalarının oluşturduğu görüldü. Her ne kadar pandeminin başına kıyasla yapıları yeniden dönüştürmeye verilen destek görece olarak azalsa da hala etkisini sürdürüyor diyebiliriz.

Kaynak: Planetizen