Share

Buzlanmaya Karşı Tuz Yerine Pancar Kullanılıyor

Kuzey Amerika’da bazı şehirler kış zamanı yollarda yaşanan buzlanma için tuz kullanımından pancara geçiş yapıyor. Kar eritici özelliğe sahip klorürler pancar ekstratıyla birleştirildiğinde suyun donma noktasını düşürmede tek başına tuza göre çok daha etkili oluyor. Ayrıca, bu bileşim daha biyoçözünür ve araçlara daha az zarar veriyor.

Yollarda kullanılan tuz ve kimyasal buz çözücülere dair bazı ekolojik endişeler bulunuyor. Harcanan milyon tonlarca tuzun şehrin su yollarına aktığı, ekosistemleri kirlettiği ve binalardaki çeliğe zarar verdiği biliniyor. Bu yüzden, bazı şehirler buzlanmaya karşı pancar yetiştirmeye başladı bile.

Pancarın nasıl kullanıldığı da etkisi açısından önemli. Bazı uzmanlar pancar melasının, pancar suyuna göre daha başarılı sonuçlar verdiğini savunuyor. Pancar melası, kar küreme araç ve aletlerini karla tıkanmasının daha çok önüne geçebiliyor. Ayrıca pancar suyunun kötü bir kokusu olması, melası daha değerli kılıyor.

Tüm bunlara rağmen, bitki temelli buz çözücü karışımlar da doğaya kötü etkide bulunabiliyor. Bu tarz karışımlar sucul böceklere zarar verebiliyor ve su kaynaklarında alg patlamasına neden olabiliyor. Bundan dolayı, bazılarınca pancar tuz karışımı, farklı risklere karşı en ideal çözüm olarak gösteriliyor.

Kaynak: Bloomberg CityLab