Share

Yeni Londra Planı Sadece Başlangıç

Geçtiğimiz günlerde belediye başkanı Sadiq Khan tarafından yayınlanan yeni Londra planı, Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’nın taahhütlerinin tamamen çocuk dostu haline geldiğinin müjdecisi mi? Büyük Londra İdaresi’nde iki yıldır bu plan üzerine çalışan Holly Weir, planın süregelene kıyasla büyük bir gelişme olduğuna inanıyor. En önemlisinin de belediye başkanının vereceği destekle planı sürdürülebilir kılmak olduğunu vurguluyor. Holly Weir’ın Avrupa Çocuk Dostu Şehirler Ağı’nın internet sitesinde yayınlanan makalesi şu şekilde:

Son iki yılımın en iyi zamanlarını Büyük Londra İdaresi’nde Londra planı için çeşitli başlıklar arasından çocuk ve oyun konusunda politikalar oluşturarak geçirdim. Bu iki yıllık çalışmanın sonucu geçtiğimiz hafta yayınlandı, belirlediğim politikaların düzenleme sürecinden sağ salim geçtiğini ve taslağın son halinin oldukça iyi göründüğünü söylemekten mutluluk duyarım.

Süreç boyunca partnerlerimizden ve topluluklardan oluşan geniş bir ağ ile birlikte çalıştık, bilhassa da ‘The Allience for Childhood’ [Çocukların sağlıklı gelişimi için geliştirilen politikaları destekleyen, kar amacı gütmeyen bir araştırma ve aktif destek organizasyonu.- çn] ve sağladığı çalışma ağı ile. Umuyorum ki ‘Play and Informal Recreation’ (Oyun ve Enformel Rekreasyon) politikası doğru yolda attığımız bir adım olarak değerlendirilir. Artık çocuklar ve gençler için, erişilebilir rotaların ve kendi çevrelerinde özgür ve güvenli bir şekilde hareket edebilmelerini sağlamak adına her bir çocuk için en az 10 metrekare oyun alanının olduğu bir referans var.

Geliştirilen yeni politika Boris Johnson’ın belediye başkanlığı yaptığı zamandakinden çok daha güçlü. Bu eski politika ağırlıkla çocukların oyun oynamasının desteklenmesi konusuna odaklanmış olsa da daha geniş bir oyun alanı için referans vermemekte ayrıca çocuklara sokakların güvenliliğini de taahhüt etmemekteydi. Yeni planda ise, bu sebeple geliştirilen politika ‘The Healthy Streets’, Transport for London’ın [Londra’da 2001 yılından bu yana şehir ulaşımının büyük bir bölümünden sorumlu olan yerel yönetim organı. – çn] çalışmasını devralacak. Bu değişiklik, çocukların şehrin içindeki sokakları daha özgürce kullanabilmesi konusunda son derece önemli bir rol oynuyor. Tüm bu politikaların yürürlüğe girebilmesi için öncelikle Londra halkının yeni planı benimsemesi, kişisel araçlardansa yürüyüş ve bisiklete binmek gibi alternatif yöntemleri tercih etmeleri gerekmekte.

London-Plan-626x442

Ek Kılavuzlara İhtiyaç Var

Her politikacının yapması gerektiği gibi ben de bu yeni tasarıların sadece bir başlangıç olarak görünmesi gerektiğini düşünüyorum. Beş yüz sayfadan fazla tutan bu yeni plan tabi ki halkın tamamını okumasının beklendiği bir şey değil ve ana amacımız hiçbir zaman uzun olmasını sağlamak da değildi. Neyse ki Londra’daki şehir plancıları, mimarlar ve geliştiriciler planın tamamını okuyacaklar. Peki oluşturduğumuz her bir politikayı anlayıp, tam anlamıyla nasıl uygulayacaklarını bilecekler mi? Bunun tabi ki bir garantisini veremeyiz çünkü uygulamaya geçildiğinde ek kılavuzlara ihtiyaç duyulacaktır. Benim fikrimce bu, sürecin bir diğer kritik noktası. Ek kılavuzlar olmadan tüm bu yeni politikalar yanlış yorumlanabilir ve hatta tamamıyla göz ardı da edilebilir.

‘Play and Informal Recreation’ politikasına göre, gelecekteki ek kılavuzlar uygulama hataları masaya yatırılarak belirlenecek. Büyük Londra İdaresi’nin halihazırda üzerinde çalıştığı ‘Children and Young People’s Strategy’ (Çocuklar ve gençler için stratejiler) ‘A City of all Young Londoners’ yani Genç Londralıların Şehri olarak yeniden adlandırılacak ve belediye başkanının çocuklar ve gençler için hazırladığı yeni plana öncülük edecek. Bununla birlikte, gelecekteki muhtemel planlama kılavuzlarının da temelinin atılmasına yardımcı olacak.

Bu önemli, bilindiği üzere Birleşik Krallık’taki şehir planlayıcıları çoğunlukla kısıtlı sürenin baskısı altında olmalarıyla ünlüdürler. Bir politikanın gerekçesi ne kadar açık, anlaması ve uygulaması ne kadar kolay olursa yarattığı etki de o denli fazla olur.

Momentum

Bir diğer önemli kısım ise yakalanan ivmeyi devamlı hale getirmektir. Yeni Londra planı şimdiki haliyle sadece bir taslak. Bundan sonraki aşamada Londra halkı tarafından yaklaşık iki yıllık bir gözlem ve incelemeden geçmesi gerekiyor. Bu süreç içerisinde oluşturduğumuz politikaların insanlar tarafından kelimesi kelimesine didiklenecek olmasıyla, büyük resmi unutup hedefimizi kaybetmemiz kolay bir hale gelecek.

Umuyorum ki bu sürecin sonunda bu planı çocuklar ve gençler için önemli ve çalışır yapan kilit noktaları müzakere etmek, bilerek ya da bilmeyerek plana zarar vermez. Nihayet araştırmamı çocuklar ve gençlerin hayatına adapte olabilmesi için Büyük Londra İdaresi’ne teslim ettim. Artık değişimin kenarında oturuyor olmaktan ötürü çok heyecanlıyım, neler olacağını ve zaman geçtikçe nasıl bir etki yaratacağını çok merak ediyorum.

Holly Weir, Westminster Üniversitesi / Politika Araştırmaları Enstitüsü’nde araştırmacı doktor ve Greater London Authority’de eski bir üst düzey stratejik planlayıcıdır.

Kaynak: Child in the City